Nie udało się dotrzymać terminu. Szpital ma ruszyć od 1 października

Szpital w Raciborzu
Szpital w Raciborzu

Od 15 września wybrane oddziały szpitala w Raciborzu miały wznowić pełną działalność dla pacjentów bez koronawirusa.  Dziś, trzy dni po terminie, poinformowano, że pacjenci niecovidowi będą leczeni w raciborskim szpitalu od 1 października.

Głuchy telefon

- reklama -

Po miesiącach uciążliwości dla pacjentów z powiatu raciborskiego i walki o przywrócenie statutowej działalności szpitala w Raciborzu powiało nadzieją. Starosta G. Swoboda oraz dyrektor R. Rudnik zapowiedzieli, że 15 września mieszkańcy odzyskają dostęp do świadczeń medycznych oferowanych przed pandemią przez wybrane oddziały szpitala. Dzwoniąc jednak na telefon centrali w słuchawce usłyszymy znany od kilku miesięcy komunikat: w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową prosimy o kontakt z numerem 32 755 50 50, który… jest głuchy. Nikt nie odbiera też nadal telefonów na oddziałach szpitalnych, na stronie internetowej brak innych informacji dla pacjentów.

Pismem z 3 września wojewoda śląski polecił Szpitalowi Rejonowemu w Raciborzu z dniem 15 września realizację świadczeń zdrowotnych zakontraktowanych przez Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach dla pacjentów innych niż z podejrzeniem bądź zakażeniem koronawirusem w zakresie chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, otorynolaryngologii, okulistyki, ginekologii i położnictwa z neonatologią oraz anestezjologii i intensywnej terapii, a także kontynuację realizacji świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Nie udało się.

Czytaj również: M. Labus o przywróceniu szpitala: To nie będzie takie proste jak zapowiadają władze 

Łączna liczba łóżek przewidziana dla osób z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 oraz dla pacjentów z COVID-19 wynosi w raciborskim szpitalu 175, z czego 27 stanowią łózka intensywnego nadzoru medycznego z możliwością prowadzenia oddechu zastępczego i tlenoterapii.

Otwarcie dla pacjentów bez COVID-19 od 1 października 

Dziś, trzy dni po terminie, poinformowano, że pacjenci bez koronawirusa będą leczeni w raciborskim szpitalu od 1 października. Aktualnie pacjenci mogą się zapisywać na zabiegi planowe. Po uzyskaniu  negatywnego wyniku na obecność koronawirusa będą kierowani na oddziały zabiegowe: laryngologia, okulistyka, chirurgia, ortopedia oraz ginekologia.

Wejście do tzw. „części czystej” (bez dostępu dla pacjentów covidowych) znajduje się na podjeździe do izby przyjęć, a na okulistykę od strony hotelu. Teren szpitala ma zostać odpowiednio oznakowany. Przyjęcia będą do godz. 14:00, na porodówkę całą dobę. Pacjenci bez COVID-19 będą mogli skorzystać z diagnostyki firmy Tomma oraz z usług kardiologicznych Raciborskiego Centrum Medycznego.

Dla pacjentów z COViD-19 i bez koronawirusa będą odrębne zespoły lekarzy. Szpital zapewnia, że ma zabezpieczenie kadrowe. Trwają też rozmowy w sprawie udostępnienia stacji dializ dla pacjentów niecovidowych w pierwotnym miejscu. Do jej uruchomienia wymagane są jeszcze niezbędne prace adaptacyjne.

Zgonie z deklaracjami, od 1 października na Gamowską wraca dzienny oddział chemioterapii, który będzie się znajdował w ciągu oddziału chirurgicznego dla pacjentów niecovidowych. Wróci także nocna i świąteczna opieka zdrowotna, wejście będzie od strony przychodni specjalistycznych. Jak podkreślono, nocna i świąteczna opieka notuje dużo pacjentów z tej racji, że udziela porad bezpośrednio. Szpital ma nadzieję, że podobnie będą postępować lekarze rodzinni.

Nie będzie przyjęć w trybie nagłym

Z powodu braku ambulatorium szpital nie będzie przyjmował „niecovidowych” pacjentów urazowych. Osoby z wypadków lub z nagłymi urazami będą nadal przewożone do okolicznych szpitali.

/red./

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. chyba tym optymizmem powiało za bardzo, szpital nie tylko nie powrócił do normalności a wręcz przeciwnie został zacovidowany na amen, te parę pseudo normalnych łózek to mydlenie oczy wyborcom.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj