Koronawirus: Czy szkoły w Polsce zostaną zamknięte?

0
koronawirus szkola
For. freepik.com/

W woj. śląskim z nauki stacjonarnej w większości szkół wyłączone zostały pojedyncze klasy. W ostatniej dobie stwierdzono tu 45 zakażeń, a w powiecie raciborskim trzy.

W Polsce w ostatniej dobie odnotowano 748 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej infekcji pojawiło się w województwach: mazowieckim – 120, łódzkim – 93 i pomorskim – 90, śląskie jest dziewiąte z kolei – 45. Zmarło 5 osób. Bilans potwierdzonych zakażeń od początku epidemii w Polsce wzrósł do 79 988, a łączna liczba zgonów do 2298.

- reklama -

Podczas ostatniego weekendu notowano rekordy dobowej liczby zakażeń. Jednym ze źródeł infekcji są szkoły. Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił, że póki co decyzje co do zamknięcia wszystkich szkół w kraju nie zapadły. – Na razie tylko bardzo niewielki ułamek, poniżej procenta szkół, przeszło bądź na system całkowicie zdalny, a zdecydowana większość tych szkół to są szkoły, w których jakaś część uczniów uczy się zdalnie bądź część nauczycieli pracuje zdalnie, a pozostała część szkoły pracuje normalnie – mówił Dariusz Piontkowski na antenie Polskiego Radia Białystok. Według przedstawionych przez niego danych na 48,5 tys. szkół taki system – mieszany lub edukacja tylko na odległość – dotyczy ok. dwustu placówek. – To naprawdę jest ułamek procenta, więc na razie nie ma potrzeby, aby przechodzić na system zdalny – mówił szef MEN.

– Na razie nie planujemy zamykania szkół. Wprowadzony system, czyli reakcja lokalna na zwiększone zagrożenie epidemiczne, sprawdza się – mówił Dariusz Piontkowski. Jak dodał, dopóki to będzie możliwe, szkoły będą funkcjonowały normalnie. – Zwłaszcza w niewielkich szkołach, gdzieś daleko od dużych aglomeracji, gdzie nie widać zachorowań, nie ma żadnej potrzeby zamykania szkół. Podobnie zresztą w dużych miastach, dopóki nie ma tutaj jakieś większego zagrożenia epidemicznego. Sam fakt, że ktoś pod Szczecinem zachorował, wcale nie oznacza, że pod Rzeszowem trzeba zamykać szkoły – mówił Dariusz Piontkowski.

W woj. śląskim z nauki stacjonarnej w większości szkół wyłączone zostały pojedyncze klasy. Jedynie Szkoła Podstawowa nr 13 w Mysłowicach w całości pracuje zdalnie, a spośród przedszkoli całkowicie zawieszone zostały zajęcia w placówce prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek w Częstochowie. Pod koniec minionego tygodnia zajęcia zawieszone były w 17 szkołach i przedszkolach, jednak w siedmiu z nich uczniowie już wrócili do stacjonarnej nauki – tak było m.in. w Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu i SP nr 28 w Rybniku.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 1 939 (było 1 956)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 178 (173)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 828 (1 769)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 364 706
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 21 660 (21 615)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 20 412 (20 319)
– liczba zgonów – 525 (525)

W powiecie raciborskim są trzy nowe przypadki zakażenia i jedno ozdrowienie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here