Rusza druga część projektu „Przystanek Kulturalny Nędza”

Fot. pexels.com

Pod koniec lipca jury wytypowało sześć inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców gminy do dofinansowania i realizacji w ramach II części programu.

Od września w gminie Nędza rusza II część projektu „Przystanek Kulturalny Nędza” realizowanego przez Gminne Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020. Pod koniec lipca jury wytypowało sześć inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców gminy do dofinansowania i realizacji w ramach II części programu. Poniżej krótka prezentacja każdej z nich.

- reklama -

TUTAJ I NA KRAŃCACH ŚWIATA – POZNAJ ZWYCZAJE, POZNAJ KULTURĘ
Projekt zakłada organizację w sołectwie Górki Śląskie kilku spotkań (warsztatów, wykładów, slajdowisk) przybliżających zwyczaje i kulturę lokalną oraz innych krajów i kontynentów. Prowadzącymi spotkania będą odpowiednio: lokalny historyk i podróżnik-fotograf, a także zaproszeni podróżnicy, instruktorzy i artyści spoza gminy. W ramach spotkań odbędą się m.in.: prelekcja o zwyczajach i tradycjach w sołectwie Górki Śląskie prowadzona przez lokalnego historyka i działacza społecznego; slajdowisko i prelekcja o Afryce prowadzone przez mieszkańca Górek – pasjonata fotografa; slajdowisko z udziałem zaproszonego podróżnika; warsztaty regionalne; warsztaty Afrykańskie dla dzieci (bębniarskie i taneczne). Zwieńczeniem wszystkich działań będzie wspólna zabawa andrzejkowa nawiązująca do dawnych tradycji, starych tradycyjnych wróżb oraz lokalnych tradycji kulinarnych.
Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Aktywne Górniczanki. Koordynator: Monika Cyran-Forysz.


WSPOMNIEŃ CZAR – CO BYŁO I CO JEST. KALENDARZ DWULETNI GÓREK ŚLĄSKICH
Celem jest stworzenie kalendarza dwuletniego, który ukazuje oblicze sołectwa Górki Śląskie kiedyś i dziś. W ramach inicjatywy zostanie zorganizowany konkurs fotograficzny na najciekawsze miejsca i przestrzenie w miejscowości. Zostaną również zebrane od mieszkańców archiwalne zdjęcia Górek Śląskich. Projekt zakłada zwrócenie uwagi młodego pokolenia na zmieniający się krajobraz ich najbliższego otoczenia oraz stworzenie przestrzeni na dialog międzypokoleniowy. W finale projektu odbędzie się spotkanie z autorami i właścicielami nadesłanych fotografii wraz z uroczystą promocją kalendarza. Kalendarz zostanie wydany w 100 egzemplarzach.
Inicjatorka i koordynatorka projektu: Mirosława Halama.

DZIEDZICTWO KULTUROWE I PRZYRODNICZE GÓREK ŚLĄSKICH I SZYMOCIC
Celem inicjatywy jest rozbudzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowo-przyrodniczym, poszerzenie świadomości historycznej związanej z regionem oraz zapoznanie mieszkańców z ciekawymi postaciami zamieszkującymi gminę Nędza. Projekt zakłada działania w terenie połączone z warsztatami stolarskimi i warsztatami DIY, renowację miejsc pamięci – wymiana grafiki na tablicach informacyjnych z mapkami i historią wsi Szymocice i Górki Śląskie. Spacer nordic walking – trasą miejsc pamięci połączony z warsztatami fotograficznymi dla dzieci i dorosłych mieszkańców. Ponadto odbędzie się wystawa zdjęć przyrody „Lasy Rudzkie – chrońmy je” Adama Wajnera, alei Dębowej w Górkach i Doliny Suminy, nadanie imienia Alei Dębowej w Górkach. Zostanie zorganizowane muzeum pod chmurką „Open air museum” na dawnej granicy polsko-niemieckiej 1922- 1939. Na koniec odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt z prelekcją w szkole i wystawą zdjęć uczestników warsztatów fotograficznych.
Inicjator projektu: Ludzie Małej Ojczyzny z Górek Śląskich i Szymocic. Koordynator projektu: Henryk Postawka.

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA – OŻYWIĆ NA SCENIE
Głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni do dialogu międzypokoleniowego. Ukazania wiedzy i tradycji starszych osób młodym pokoleniom poprzez naukę cerowania, szycia oraz haftowania. W czasie wspólnych spotkań na terenie Zawady Książęcej celem będzie odnowienie i zreperowanie starych babcinych strojów, wianków, by później wykorzystać je w promocji lokalnej kultury podczas tanecznych występów dzieci z gminy Nędza na koncertach i festiwalach. Zajęcie będą odbywać się w parach wielopokoleniowych: babcia-wnuczka, mama-córka pod okiem wykwalifikowanej krawcowej. Spotkania będą też doskonałą okazją do rejestracji filmowej opowieści starszego pokolenia o dawnych czasach. Zwieńczeniem projektu będzie występ taneczny dzieci w odnowionych strojach dla mieszkańców gminy oraz prezentacja nagrań z warsztatów.
Inicjator projektu: Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży Wczoraj Dziś Jutro „BAJTEL”.
Koordynator projektu: Monika Tomala.


MAŁA PSZCZOŁA – WIELKI PROBLEM
Projekt zakłada organizację kilku spotkań w obrębie sołectwa Zawada Książęca i Nędza, w tym wykładów i warsztatów twórczych, mających na celu przybliżyć mieszkańcom Gminy, a przede wszystkim dzieciom, zagadnienia dotyczące życia pszczół oraz ich pożytku dla ludzi. Podczas spotkań odbędą się m.in.: wykład wprowadzający o tematyce pszczelarskiej; warsztaty plastyczne dla dzieci, których prace posłużą jako materiał do opracowania graficznego edukacyjnej gry planszowej; warsztaty plastyczne, podczas których dzieci poznają budowę ula i pod kierunkiem artysty-plastyka samodzielnie go pomalują; opracowanie i wydruk gry planszowej o tematyce edukacyjnej i ekologicznej dotyczącej życia pszczół przez lokalnego pszczelarza-grafika; konkurs z nagrodami – rozgrywki w grze planszowej dla uczestników projektu.
Inicjator projektu: Koło Pszczelarzy Gminy Nędza. Koordynator projektu: Kazimierz Kawaśniewicz.

STAROCIE TO NIE ŚMIECI
Projekt zakłada integrację mieszkańców trzech sołectw: Ciechowic, Łęgu oraz Zawady Książęcej, łączenie pokoleń, rozwijanie zainteresowań i umiejętności, wymianę doświadczeń. Inicjatywa zakłada przeprowadzenie warsztatów: z rzeźby i odlewów z wosku, warsztatów zielarskich i plecenia wianków pt. „Co możemy zrobić z ziół”, stolarskich pt.”Co możemy zrobić z drewna” oraz „Coś z niczego”, czyli ozdabiania starych przedmiotów. Uwiecznieniem projektu będzie zorganizowanie przez jego uczestników izby pamięci w świetlicy wiejskiej w Ciechowicach. Znajdą się w niej stare i zapomniane eksponaty, wykorzystywane kiedyś jako przedmioty codziennego użytku. Podczas otwarcia izby pamięci uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchania prelekcji na temat lokalnej historii i tradycji oraz wzięcia udziału w konkursie „Familiada po śląsku”. Podczas tego spotkania zostaną również zaprezentowane prace wykonane przez uczestników warsztatów oraz zdjęcia z warsztatów i dokumentujące przebieg projektu.
Inicjator projektu: Grupa TRÓJWIEŚ. Koordynator projektu: Edyta Pala.

Szczegółowe informacje o realizowanych spotkaniach i warsztatach będą na bieżąco umieszczane na blogu GCK Nędza i Facebooku. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w warsztatach proszone są o kontakt z koordynatorami inicjatyw.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj