Szef GIS: To, czy nie będzie lockdownu, zależy od nas

Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim w ostatniej dobie pojawiło się jedno nowe zakażenie, w Polsce ponad 1300.

– Mamy takie prognozy, że w połowie października krzywa będzie się wypłaszczać. Do tej pory możemy mieć po 1000-1500 przypadków dziennie, a potem powinien być stopniowy spadek. Warto jednak dodać, że ta liczba zachorowań nadal będzie stosunkowo duża – powiedział na antenie Polskiego Radia Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Podkreślił, że większa liczba zachorowań do 15 października była spodziewana. – Wiedzieliśmy, że momencie, gdy zaczniemy się socjalizować, dzieci wrócą do szkół, a my do normalności, będziemy mieli wzrost zakażeń, tak jak na całym świecie – tłumaczył. – Mamy wiedzę na temat tego wirusa. Trzeba zachować spokój i przerwać łańcuch zakażeń poprzez racjonalne, spokojne zachowanie. Jestem spokojny, zachowujemy się coraz bardziej rozważnie. z powrotem uwierzyliśmy, że jest pandemia, że jest wirus i że jesteśmy zagrożeni – podkreślił szef GIS.

- reklama -

Jarosław Pinkas dodał, że analizując sytuację epidemiczną, można myśleć o wdrażaniu kolejnych restrykcji, ale muszą one być regionalizowane, ponieważ polskie województwa różnią się pod tym względem. – Analizujemy sytuację oddzielnie w każdym powiecie, co tydzień ogłaszamy żółte i czerwone strefy. Dyskutujemy o ewentualnych innych restrykcjach. To, czy nie będzie lockdownu, zależy od nas. Jeżeli będziemy nosić maseczki, myć ręce i zachowywać dystans, to tego lockdownu nie będzie. Mam nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wprowadzać stanu nadzwyczajnego. Analizujemy trendy i mam nadzieję, że będziemy rozważni i nic złego nas nie spotka – zaznaczył.

Pytany o podstawę prawną do wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek, szef GIS zaznaczył, że zasłanianie nosa i ust powinno być naszym obowiązkiem szczególnie wobec osób chorych i starszych, które są najbardziej narażone. – Nie da się wszystkiego zapisać w prawie, zawsze będą ci, którzy to zanegują. Już widać, że jest grupa antycovidowców, którzy głoszą w sieci teorie, że nie ma żadnej pandemii, a osoby, które piszą o obowiązku noszenia maseczek, mają niecne zamiary. Grupa tych, że to spisek, że jesteśmy opłacani i mamy niecne cele – stwierdził.

W Polsce wykryto 1306 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, najwięcej w województwach: wielkopolskim – 200, mazowieckim – 152 i kujawsko-pomorskim – 152. Śląskie jest siódme z kolei – 83. Z powodu COVID-19 minionej doby w Polsce zmarło 15 osób.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 4 678 (było 5 006)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 212 (211)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 153 (1 343)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 380 807
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 22 367 (22 284)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 20 793 (20 760)
– liczba zgonów – 543 (541)

W szpitalu w Częstochowie zmarła 71–letnia kobieta z Częstochowy, w szpitalu w Tychach zmarł 81–letni mężczyzna z Częstochowy.

W powiecie raciborskim w ostatniej dobie pojawiło się jedno nowe zakażenie, a także jedno ozdrowienie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj