W Polsce już ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem

Fot. unsplash.com

W powiecie raciborskim są trzy nowe zakażenia – w Raciborzu i gminie Pietrowice Wielkie.

1934 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano w niedzielę w Polsce. Najwięcej dotyczy województw: kujawsko-pomorskiego – 229, małopolskiego – 185 i wielkopolskiego – 168, siódme z kolei jest śląskie – 120. Zmarło 26 zakażonych osób. Liczba osób w Polsce, u których potwierdzono infekcję koronawirusem, przekroczyła łącznie 100 tys., zmarło 2630 osób.

- reklama -

Najwięcej przypadków, o których poinformowano w niedzielę, dotyczy województwa kujawsko-pomorskiego. Jak tłumaczy Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy, pierwsze miejsce w zestawieniu to wynik lepszej diagnostyki. 29 września w WSSE otwarto nowoczesne laboratorium molekularne. Znacznie przyspiesza badania w kierunku COVID-19, może pracować 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu oraz jest niezwykle wydajne. W bydgoskim laboratorium molekularnym znajduje się w wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt w tym automatyczna stacja pipetująca Nimbus, która umożliwia szybką izolację kwasów nukleinowych oraz składanie reakcji real time PCR znacznie skracając czas wykonania analizy. Jednorazowo aparat może przebadać aż 72 próbki.

– Mamy dwa systemy wykrywania wirusa: zamknięty i otwarty. Dzięki temu pierwszemu już po godzinie możemy uzyskać wynik na obecność koronawirusa. Jednak stosujemy go tylko w ciężkich przypadkach, bo jednorazowo może zbadać cztery próbki na godzinę. System otwarty posiada z kolei automat do izolacji RNA. Dzięki temu możemy zbadać nawet 74 próbki w ciągu 4 godzin – powiedział portalowi money.pl kierownik Oddziału Diagnostyki Medycznej WSSE w Bydgoszczy, Marcin Ziuziakowski.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 5 901 (było 4 918)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 253 (247)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 661 (1 560)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 400 515
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 23 287 (23 167)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 21 197 (21 136)
– liczba zgonów – 565 (565)

W powiecie raciborskim są trzy nowe zakażenia – w Raciborzu i gminie Pietrowice Wielkie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj