Pierwszaki na pogadance ze strażnikami miejskimi

Pogadanka
Strażnicy miejscy uczą bezpiecznych zachowań. Zdjęcie z lekcji ze strażnikami w ZSP 1 w Markowicach

Funkcjonariusze raciborskiej Straży Miejskiej, jak co roku we wrześniu i październiku, prowadzą działania w ramach programu „Bezpieczna droga do i ze szkoły” kierowanego do najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Strażnicy miejscy prowadzą zajęcia z pierwszakami, przekazując najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa pieszego na drodze, dziecka w domu i ucznia w szkole, a w godzinach porannego szczytu pilnują bezpieczeństwa uczniów w okolicach przyszkolnych przejść dla pieszych.

- reklama -

Dzisiaj strażnicy miejscy spotkali się z pierwszoklasistami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Markowicach. Dzieci w trakcie zajęć mogły dowiedzieć się między innymi jak bezpiecznie zachowywać się w czasie wyjścia z domu i w drodze do szkoły, a także na placu zabaw. Najmłodszych uczulano ponadto, jak poprawnie uczestniczyć w ruchu drogowym jako pieszy i rowerzysta oraz jak reagować, gdy ktoś obcy zaproponuje wspólny powrót do domu lub dojazd do szkoły. Pierwszaki dowiedziały się również, że niebezpieczeństwa mogą spotkać je nawet w domu, dlatego Starszy Inspektor Agnieszka Achtelik wraz ze Starszym Inspektorem Arturem Jackowskim tłumaczyli, jak dzieci powinny postępować, gdy pozostają w domu bez opieki dorosłych.

Na koniec zajęć dydaktycznych strażnicy rozdali dzieciom upominki: odblaskowe worki i naklejki przyczyniające się do poprawy widoczności i bezpieczeństwa dzieci na drodze oraz książeczki zawierające najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Pakiet taki otrzyma każdy z 399 raciborskich pierwszoklasistów.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej oprócz prowadzenia zajęć teoretycznych podejmują również pracę w terenie. Pełniąc rotacyjnie patrole przy raciborskich szkołach podstawowych w obrębie przejść dla pieszych, pomagają uczniom bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest finansowana z budżetu wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Racibórz.

Bezpieczne przejścia dla pieszych

W ostatnim czasie strażnicy miejscy poza działaniami związanymi z programem „Bezpieczna droga do i ze szkoły” przeprowadzili także spotkania w Szkole Podstawowej nr 13, 15 i 4 oraz w Przedszkolu nr 10 w Raciborzu, podejmując tematykę bezpiecznego zachowania w obrębie przejść dla pieszych. Wkrótce podobną lekcję przeprowadzą dla seniorów skupionych wokół Uniwersytetu III wieku. Te działania realizowane są w ramach projektu pn.: „Bezpieczni, świadomi i pewni – mieszkańcy Raciborza na przejściach dla pieszych” z Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka. To projekt dzięki któremu w Raciborzu miasto jeszcze w tym roku doświetli 12 najbardziej newralgicznych przejść dla pieszych.

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here