Szkoły walczą z koronawirusem. „Tracimy trochę kontrolę nad rozwojem epidemii”

koronawirus szkola
Fot. freepik.com

3003 – to nowy rekord dziennych zakażeń w Polsce. Przypadków może być jednak nawet 10 razy więcej.

W Polsce odnotowano nową najwyższą dobową liczbę zakażeń koronawirusem – 3003 i zgonów – 75. Najwięcej nowych infekcji jest w województwach: mazowieckim – 527, małopolskim – 357 i śląskim – 286. Rekordowa jest także liczba wykonanych testów – ponad 44 tys. i liczba pacjentów, którzy są podłączeni do respiratorów – 283.

- reklama -

Eksperci Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego wskazują, że liczba zakażeń w rzeczywistości jest znacznie wyższa. Jak przekonują, zakażeń może być nawet 10 razy więcej niż pokazują oficjalne dane. – Tracimy w tej chwili trochę kontrolę nad rozwojem epidemii. W dwóch na trzy przypadki nie znamy źródła zakażenia chorego. Wiemy jednak, że w dużej mierze są nimi dzieci w szkołach – powiedział dr Jakub Zieliński w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Obecnie w Polsce 99% szkół pracuje w trybie stacjonarnym. W trybie mieszanym – czyli z nauką prowadzoną częściowo w szkole i częściowo w domu – funkcjonuje 401 placówek. Całkowitą naukę zdalną wprowadzono w 86 szkołach – to 0,18% wszystkich placówek. Nauczanie zdalne prowadzone jest m.in. w części klas w szkole w Pietrowicach Wielkich i w Pawłowie. Obecność koronawirusa potwierdzono też w trzech liceach w Rybniku. W I Liceum Ogólnokształcącym uczniowie przeszli na nauczanie zdalne, w II LO na kwarantannę odesłano pięć klas, a w IV LO sanepid po zweryfikowaniu kontaktów i innych danych nie zalecił kwarantanny dla pracowników szkoły ani dla uczniów. W sumie zajęcia online prowadzi aktualnie 39 placówek w woj. śląskim.

Ministerstw Edukacji Narodowej przypomina 10 zasad dla ucznia:
1. Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu.
2. Często myj ręce.
3. Nie dotykaj oczu, ust i nosa.
4. Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie.
5. Uważnie słucha poleceń nauczyciela.
6. Używaj tylko własnych przyborów szkolnych.
7. Spożywaj swoje jedzenie i picie.
8. Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw.
9. Jeśli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela.
10. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa przed i po lekcjach.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 5 204 (było 4 797)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 271 (268)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 818 (1 136)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 409 177
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 23 916 (23 630)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 21 430 (21 294)
– liczba zgonów – 577 (570)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarł 73-letni mężczyzna z Rybnika. W szpitalu w Tychach zmarli: 81-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego i 84-letnia kobieta z powiatu bielskiego. W szpitalu w Pyskowicach zmarła 64-letnia kobieta z Gliwic. W szpitalu w Bytomiu zmarła 69-letnia kobieta z Piekar Śląskich, a w szpitalu w Częstochowie zmarli: 92-letnia kobieta z Częstochowy i 83-letni mężczyzna z Częstochowy.

W powiecie raciborskim odnotowano pięć nowych przypadków – w Raciborzu oraz w gminach Kornowac, Nędza i Pietrowice Wielkie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here