Bezpieczna jesień na drogach. Podstawowe zasady

droga jesien
Fot. pexels.com

Jesień dla użytkowników dróg jest niebezpieczną porą roku. W tym czasie warunki stają się zmienne i trudne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych.

Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia czy często leżące na jezdni liście mogą powodować utrudniania dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi w zmieniających się warunkach drogowych wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników. Kolejny raz, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

- reklama -

– Kierowco samochodu i jednośladu, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Dostosuj prędkość do warunków na drodze – dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu – apeluje policja.

Piesi uczestnicy ruchu drogowego powinny korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, można korzystać z jezdni, ale iść najbliżej jej krawędzi i ustępować miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, należy iść lewą stroną drogi. Ważne jest także noszenie odblasków – w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków – z tyłu i z przodu. – Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych – apelują policjanci.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj