Koronawirus. Czy pojawi się obowiązek nauki w trybie zdalnym?

koronawirus
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim przybyły trzy zakażone osoby – w Raciborzu i gminie Krzyżanowice. Jest też jeden ozdrowieniec z gminy Kornowac.

W Polsce jest 4394 nowych przypadków zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2. Najwięcej zarejestrowano w województwach: małopolskim – 690, wielkopolskim – 530 i mazowieckim – 441, śląskie jest ósme z kolei z 262 nowymi infekcjami. W sumie od początku epidemii w Polsce odnotowano 130 210 zakażeń, 3039 osób zmarło, a 81 201 wyzdrowiało. Obecnie przypadków aktywnych jest 45 970.

- reklama -

W sobotę podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, na której miały zostać przedstawione ustalenia dotyczące dalszego funkcjonowania szkół w trakcie pandemii COVID-19, ani premier Mateusz Morawiecki, ani minister zdrowia Adam Niedzielski do kwestii oświaty się nie odnieśli. Jak informuje Radio Zet, dopiero dopytywani przez dziennikarzy przekazali, że w szkołach nic się nie zmienia. – Dyskutujemy intensywnie kwestie systemu edukacji. 98% szkół funkcjonuje w systemie stacjonarnym, tylko niewielki procent w systemie zdalnym lub hybrydowym. Ta strategia, którą w sierpniu zaproponowało ministerstwo edukacji, zdaje egzamin. Nie widzimy konieczności wprowadzenia obowiązku nauki w trybie zdalnym. Chcę przypomnieć, że tryb nauki zdalnej nie odbywa się bez żadnych kosztów społecznych – powiedział Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o obowiązek noszenia w szkołach maseczek, podkreślił, że maseczki są obowiązkowe podczas przerw i korzystania z przestrzeni wspólnych. – Na razie nie podjęliśmy decyzji, żeby w jakiejkolwiek grupie wiekowej stały się obowiązkowe w trakcie lekcji – poinformował szef resortu zdrowia.

– MEN dając pozorne uprawnienia dyrektorom szkół pominął te najistotniejsze z punktu widzenia sprawnego zarządzania szkołą w dobie zagrożenia epidemiologicznego – przekonuje w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Dyrektorzy mają określać, jak uczniowie będą się poruszać po szkole albo gdzie będą rozmieszczone dyspensery, a powinni mieć możliwość podejmowania decyzji kierując się potrzebami wynikającymi z uwarunkowań konkretnej szkoły bez każdorazowego zwracania się o pozwolenie do sanepidu – tłumaczy.

Premier podczas konferencji rozwiał nadzieje związkowców. – Kto się najlepiej zna na wpływie wirusa na ewentualne zakażanie się pomiędzy dziećmi czy młodzieżą – dyrekcja poszczególnych placówek czy epidemiolodzy i inspekcja sanitarna? – pytał retorycznie. – Myślę, że większość rodaków odpowie sobie na to pytanie w taki sposób, że to przecież wirusolodzy, epidemiolodzy i inspekcja sanitarna jest tutaj bardziej właściwym organem. Oczywiście dyrekcja powinna być konsultowana, jest ważnym podmiotem w tym procesie podejmowania decyzji – mówił premier Morawiecki.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 10 897 (było 11 207)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 328 (319)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 4 575 (4 686)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 436 728
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 25 809 (25 547)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 21 817 (21 760)
– liczba zgonów – 607 (602)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarł 49-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego. W szpitalu w Tychach zmarli: 88-letni mężczyzna z Chorzowa i 31–letni mężczyzna z Zawiercia, w szpitalu w Częstochowie zmarła 82-letnia kobieta z Częstochowy, a w szpitalu w Zawierciu zmarł 64-letni mężczyzna z Myszkowa.

W powiecie raciborskim przybyły trzy zakażone osoby – w Raciborzu i gminie Krzyżanowice. Jest też jeden ozdrowieniec z gminy Kornowac.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj