Koronawirus. Czesi zamykają bary i szkoły

koronawirus czechy
Koronawirus w Czechach

W powiecie raciborskim przybyło 11 przypadków, głównie w Raciborzu. Nowe zakażenia są także w gminach Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie i Rudnik.

W Polsce jest 5068 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dotyczą one głównie województw: małopolskiego – 898), mazowieckiego – 552 i śląskiego – 441. Z powodu COVID-19 zmarły trzy osoby, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarło 60 osób. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 135 278, zmarło 3101 osób.

- reklama -

Władze Czech ogłosiły nowe obostrzenia. Od środy 14 października wszystkie bary, restauracje i kluby zostaną zamknięte. Jedzenie będą mogły wydawać jedynie na wynos do godz. 20:00. Będą funkcjonowały restauracje w hotelach dostępne dla gości. W miejscach publicznych zabronione będzie picie alkoholu.

Zamknięte zostaną też szkoły – przynajmniej do końca miesiąca. Jedynym wyjątkiem będą przedszkola, które będą funkcjonować w normalnym trybie. W każdym regionie zostaną wyznaczone placówki dla dzieci do lat 10, których rodzice są zatrudnieni w służbie zdrowia, w wojsku, policji lub straży pożarnej. Zostaną zamknięte internaty i domy studenckie.

W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie sześć osób. Na przystankach transportu publicznego trzeba będzie zakrywać usta i nos.

Od poniedziałku obowiązuje już zakaz działania teatrów, kin, ogrodów zoologicznych, muzeów, galerii sztuki, centrów fitness i publicznych basenów. Zakazane są również wszelkie zajęcia sportowe w pomieszczeniach. Na zewnątrz może w nich uczestniczyć maksymalnie 20 osób.

– Musimy powstrzymać tendencję wzrostową zachorowań na dwa-trzy tygodnie, w przeciwnym razie wyczerpią się nasze zasoby szpitalne – wyjaśnił czeski minister zdrowia Roman Prymula.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 11 345 (było 10 897)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 328 (328)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 4 156 (4 575)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 441 519
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 26 250 (25 809)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 21 971 (21 817)
– liczba zgonów – 618 (607)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony: w szpitalu w Raciborzu zmarli: 74-letni mężczyzna z Węgierskiej Górki, 80–letni mężczyzna z Kłobucka oraz 78-letnia kobieta z Katowic, w szpitalu w Rudzie Śląskiej zmarła 74-letnia kobieta z Chorzowa, w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu 73-letnia kobieta z powiatu cieszyńskiego, w szpitalu w Cieszynie 90-letnia kobieta z Ustronia, w szpitalu w Częstochowie 72-letni mężczyzna z o powiatu częstochowskiego, w szpitalu w Kłobucku zmarli: 70-letni mężczyzna z Częstochowy oraz 88-letnia kobieta z Kłobucka, w szpitalu w Tychach zmarł 76-letni mężczyzna z Kłobucka, w szpitalu w Gliwicach zmarli: 81-letni mężczyzna z Rudy Śląskiej oraz 59-letnia kobieta z powiatu pszczyńskiego.

W powiecie raciborskim przybyło 11 przypadków, głównie w Raciborzu. Nowe zakażenia są także w gminach Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie i Rudnik.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj