Bulwary i plaża nad Odrą zalane [ZDJĘCIA]

Prawostronne bulwary oraz miejska plaża nad Odrą znalazły się pod wodą. To efekt intensywnych opadów i podniesionego poziomu rzek. 

Według pomiarów z godz. 6:00 stan alarmowy na rzece Odrze w Chałupkach przekroczony jest o 99 centymetrów, w Krzyżanowicach o 144, a w Miedoni o 71 cm. Wojewoda Śląski wczoraj wieczorem ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, wodzisławskiego, raciborskiego, żywieckiego oraz dla miasta Bielsko-Biała.

- reklama -

Przypomnijmy, że rozpoczęta jest już inwestycja na lewostronnych bulwarach. Do września 2021 roku na wysokości przystani na Odrze na lewym jej brzegu ma zostać wybudowany nowy ciąg pieszo-rowerowy i ścieżka rowerowa po koronie wałów. Zadanie dofinansowane jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu państwa w wysokości prawie 85%. Miasto będzie się starać jeszcze o zwiększenie tego poziomu, składając wniosek do RPO o dofinansowanie tego zadania do maksymalnego poziomu 95%. Wartość zadania po przetargu to niecałe 2 mln złotych. Przeciwnicy inwestycji zwracają uwagę na kolejny przykład „betonowania miasta”. Dziś miejsce rozpoczętej inwestycji na lewobrzeżnych bulwarach także znalazło się pod wodą. W tym miejscu warto dodać, że zbiornik Racibórz Dolny pozostaje obecnie zbiornikiem suchym, który pełni funkcję przeciwpowodziową, co oznacza, że jest uruchamiany w ostateczności, a nie ma funkcji regulacyjnej.

Zobacz także: Inwestycja na lewobrzeżnych bulwarach oficjalnie rozpoczęta

/oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj