Kultura: on/off. Spektakl na finał Teatru Dziecka [WIDEO]

Teatr Dziecka

Spektakl pt. W sieci w reżyserii Moniki Kubicy-Skaby jest podsumowaniem trzeciej części ministerialnego projektu RCK Kultura: on/off – Teatru Dziecka. Inspiracją do stworzenia spektaklu było opowiadanie „Żółty berecik” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

Temat korzystania w bezpieczny sposób z Internetu i funkcjonowania w sieci zawsze jest trudny, a czasem wręcz bagatelizowany przez rodziców i dzieci. Czas, kiedy całe nasze życie towarzyskie zostało sprowadzone do czatów, rozmów wideo i połączeń telefonicznych niewątpliwie pokazał nam wiele korzyści, ale mógł nieść też za sobą pewne zagrożenie. Spektakl opowiada o niezrozumieniu przez rówieśników, problemach komunikacyjnych młodych osób oraz o tym, że nie wszyscy korzystają z Internetu w sposób uczciwy.

- reklama -

W związku z tym, że spektakl podsumowuje warsztaty z tej części projektu, to zobaczymy w nim scenografię przygotowywaną na pierwszym spotkaniu, teatr pudełkowy kamishibai. Dodatkowym walorem edukacyjnym jest tłumaczenie na język angielski (napisy). Spektakl jest również tłumaczony na język migowy.

W spektaklu występują:

Emila Kałuża – Ula

Monika Kubica-Skaba – mama

Grażyna Tabor – babcia

Balbina Stawska – koleżanka ze szkoły

Alicja Kaczmarczyk – koleżanka ze szkoły

Natalia Młynarska – koleżanka ze szkoły

Kacper Pomiotło – kolega ze szkoły

Tłumaczenie migowe: Justyna Tomczak

Tłumaczenie na język angielski: Edyta Mańka

Scenografia: Julita Bożęcka

Realizacja video: Patryk Kogut, Perfect View, Michał Dyja.

KULTURA:ON/OFF to projekt realizowany przez Raciborskie Centrum Kultury od czerwca do października w ramach programu ministerialnego KULTURA W SIECI. Składa się on z czterech bloków tematycznych. Pierwszy to TEATR JEDNEGO AKTORA czyli monodram pt. „Szczur bezbarwny” w reżyserii Grażyny Tabor w wykonaniu Marcina Franaszka. Spektakl poprzedzą warsztaty realizowane przez Grażynę Tabor oraz Jerzego Dębinę z udziałem Aleksandry Tabor i Agnieszki Rajdy. Wprowadzą nas one w arkana pracy z ciałem i ruchem, a także w różne techniki teatralne m.in. impostacja, kompozycja scen, które można wykorzystać nie tylko w pracy aktorskiej. Drugi blok to TEATR TAŃCA w reżyserii Manueli Krzykały oraz warsztaty taneczne prowadzone przez Manuelę Krzykałę i Magdalenę Mosek, podczas których będziemy mogli nauczyć się elementów choreografii spektaklu. Motyw przewodni przedstawienia finałowego odnosi się bezpośrednio do odczuć związanych z życiem w okresie pandemii: strachu, samotności, braku kontaktu z drugim człowiekiem. Muzykę do spektaklu tworzy Adam Jarzmik. Trzecia część to TEATR DLA DZIECI, w ramach którego zrealizowany będzie bajka edukacyjna dla najmłodszych w reż. Moniki Kubicy-Skaby. Spektakl finałowy będzie prezentowany częściowo w języku angielskim i w tłumaczeniu na język migowy. Podczas warsztatów Moniki Kubicy-Skaby i Julity Bożęckiej dzieci poznają podstawy pracy w teatrze oraz stworzą elementy scenografii do spektaklu. Ponadto odbędą się warsztaty z języka angielskiego realizowane przez Edytę Mańkę, które wprowadzą młodych odbiorców w tematykę przedstawienia. Ostatnia część to WARSZTATY WOKALNE I KONCERT PIOSENKI MUSICALOWEJ. W ramach tej części będą prowadzone przez Joannę Skowyrę i Adama Jarzmika zajęcia z emisji głosu, pracy z tekstem, śpiewu zespołowego oraz z tworzenia aranży. Finalny koncert odbędzie z udziałem wokalistów RCK.

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

/RCK oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj