Szkoły w Polsce będą zamknięte? „To decyzja, która niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje”

0
koronawirus szkola
Fot. pexels.com

W powiecie raciborskim odnotowano 18 nowych przypadków zakażenia, w tym 11 w Raciborzu. Zmarła 72-letnia mieszkanka gminy Pietrowice Wielkie.

W Polsce jest 8099 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 1306, małopolskiego – 1303, wielkopolskiego – 835 i śląskiego – 822. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 149 903, zmarło do tej pory 3308 osób.

- reklama -

W 149 placówkach oświatowych w woj. śląskim pojawił się koronawirus. W 19 z nich zawieszono wszystkie zajęcia. Do 19 października całkowicie online będzie pracowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu. W powiecie raciborskim w poniedziałek do szkół wrócili uczniowie m.in. Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pietrowicach Wielkich, SP w Krzyżanowicach i SP w Chałupkach. Dziś zdalne zajęcia zakończyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Samborowicach.

Zakażenia koronawirusem wykryto w ostatnim czasie w kilku szkołach w Rybniku. Jak podaje „Dziennik Zachodni”, dyrektorzy zaczęli zgłaszać, że czasem kontakt z inspektorami sanepidu pozostawia wiele do życzenia. – W weekend dyrektorowi [SP nr 19] nie udało się uzyskać informacji z sanepidu o sposobie postępowania w tej sytuacji. Dlatego w porozumieniu z wydziałem edukacji dyrektor szkoły podjęła decyzję o poinformowaniu uczniów klasy, do której uczęszczał zakażony, że mieli kontakt z osobą, która pozytywny wynik na obecność wirusa. Uczniowie tej klasy w związku z sytuacją zostali poproszeni o pozostanie w domach i oczekiwanie na decyzję sanepidu – relacjonuje Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa rybnickiego magistratu.

Wyłącznie na zdalne nauczanie przeszło m.in prawie tysiąc uczniów II LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach, największego liceum w mieście.

Najwięcej zakażeń pojawiło się dziś w woj. mazowieckim. Jak tam wygląda sytuacja w szkołach? Od 1 września już 1565 osób zostało objętych kwarantanną, a 236 osób otrzymało pozytywny wynik testów na COVID-19. Jak mówiła w TVN24 wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, w pierwszym tygodniu tych wyników było kilkanaście, co pokazuje, jak wielka jest dynamika. Według danych z wtorku z godz. 15:30, zakażonych koronawirusem jest 87 nauczycieli stołecznych szkół oraz 129 uczniów. Choruje również 20 pracowników administracji i obsługi szkolnej. Ponadto od 1 września łącznie na kwarantannie przebywało 327 nauczycieli, a w chwili obecnej 180. Poza tym na zwolnieniach lekarskich jest także 600 pracowników administracji i obsługi.

– Obserwujemy olbrzymi progres jeżeli chodzi o tempo kolejnych osób zakażonych i też osób objętych kwarantanną. Ta skala jest bardzo duża. Mamy bardzo wiele osób na zwolnieniach lekarskich, w Warszawie jest to już ponad dwa tysiące nauczycieli. To wszystko powoduje, że coraz trudniej jest układać plany lekcji – powiedziała wiceprezydent Warszawy.

Zaznaczyła także, że z dnia na dzień coraz trudniejsze staje się uruchomienie całej procedury kontaktu z sanepidem, zwłaszcza w sytuacji, gdy informacje o kolejnych dodatnich wynikach testów pojawiają się w godzinach wieczornych. – Dyrektorzy zgłaszają, że zaczyna wkradać się chaos, ale również panika – przyznała Renata Kaznowska.

– Rozmawiamy o tym, aby część uczniów zostało w domach. Na bieżąco analizujemy sytuację. Dziś zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i dziś będą decyzje – powiedział w Radiu Zet Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. – To decyzja, która niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje, dlatego nie powinna być podejmowana pod wpływem nacisków kogokolwiek. Na tę chwilę w czterech krajach UE zdecydowano się na taki ruch. W żadnym nie ograniczono tego w całości – podkreślił Łukasz Schreiber.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 12 559 (było 10 361)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 5 047 (4 108)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 452 972
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 27 592 (26 770)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 22 216 (22 084)
– liczba zgonów – 634 (627)

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 72-letnia kobieta z powiatu raciborskiego i 73-letni mężczyzna z powiatu żywieckiego. W szpitalu w Rybniku zmarł 88-letni mężczyzna z Rybnika, w szpitalu w Cieszynie zmarli: 86-letni mężczyzna oraz 79-letni mężczyzna z Ustronia, w szpitalu w Dąbrowie Górniczej zmarła 67-letnia kobieta z Dąbrowy Górniczej, w szpitalu w Częstochowie zmarła 81-letnia kobieta z Częstochowy.

W powiecie raciborskim odnotowano 18 nowych przypadków zakażenia – 11 w Raciborzu, pięć w gminie Krzyżanowice i po jednym w gminach Pietrowice Wielkie i Rudnik. Zmarła mieszkanka gminy Pietrowice Wielkie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here