Zakaz wesel, zamknięte siłownie, zmiany w gastronomii i nauczaniu. Nowe ograniczenia w Polsce

Fot. Krystina Maj/KPRM

Nowe zasady wejdą w życie 17 października. Na liście czerwonych stref są m.in. powiat głubczycki i kędzierzyńsko-kozielski.

– Mamy jasno wyznaczone zadania i cele, mamy jasne procedury działania. Pandemia to realne niebezpieczeństwo. Niech to zagrożenie będzie okazją do bliższej współpracy. Nasze strategiczne cele to chronić zdrowie i życie Polaków, szczególnie osób starszych – powiedział premier Mateusz Morawiecki dziś, 15 października, podczas konferencji prasowej. Jak zadeklarował, drugi cel to utrzymanie sprawności służby zdrowia, zaś trzeci cel to utrzymanie miejsc pracy i pomoc gospodarce.

- reklama -

Zdaniem premiera nie trzeba wprowadzać całkowitego lockdownu, ale powinniśmy przestrzegać odpowiednich obostrzeń. – Chcemy wdrażać obostrzenia, ale chcemy też, aby gospodarka funkcjonowała możliwie najlepiej. Przestaliśmy się dystansować jedni od drugich. Według obiektywnych danych znów powróciliśmy do dużej mobilności społecznej – powiedział Mateusz Morawiecki. – Izolacja, ale i pomoc dla ludzi starszych będzie decydowała o sukcesie naszych działań. To, w jakim miejscy znajdujemy się w zakresie walki z koronawirusem, zależy od tego, co działo się tydzień, dwa, trzy tygodnie temu. Chcemy wrócić do zalecenia „zostań w domu” – powiedział premier. Jak dodał, chodzi między innymi o ograniczenie niepotrzebnych kontaktów międzyludzkich i imprez.

Szef rządu zaprezentował dodatkowe ograniczenia w strefach żółtej i czerwonej. Mają one wejść w życie od 17 października.

W strefie żółtej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w godz. 6:00–21:00, zajęty tylko co drugi stolik, po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos. Pojawi się też ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych będzie mogło być 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc. Od 19 października będzie musiała być ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej. W uroczystościach religijnych będzie mogła uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2, a w zgromadzeniach publicznych max. 25 osób. W szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie hybrydowe. Wydarzenia sportowe odbędą się bez udziału publiczności, a w wydarzeniach kulturalnych obowiązywać będzie max. 25% miejsc zajętych przez publiczność. Będzie też zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Nowe ograniczenia w strefie czerwonej to: ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę; od 19 października – zakaz organizacji imprez okolicznościowych jak wesela, konsolacje i inne; podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2; w zgromadzeniach publicznych max. 10 osób; w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych nauczanie w trybie zdalnym – z wyłączeniem zajęć praktycznych.

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej odnośnie lokali gastronomicznych, ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym, wydarzeń sportowych i kulturalnych, a także działalności basenów, aquaparków i siłowni.

W czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty z 16 województw. W woj. śląskim będą to powiaty: cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Ruda Śląska, a w opolskim: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj