Napisz sobie wyrok! Międzynarodowy Dzień Mediacji z Sądem i Biblioteką

Mediacje

Tania, poufna, szybka, dobrowolna, z udziałem bezstronnego mediatora, mniej stresująca i mniej formalna – taka jest właśnie mediacja, czyli pozasądowa metoda rozwiązywania sporów.

O tym, że warto z niej skorzystać także w sprawach o alimenty oraz ustalenie kontaktów z dzieckiem przekonywali w raciborskiej bibliotece Ewa Kosiorowska – sędzia rodzinny, Natalia Lewandowska- Fac – radca prawny i mediator oraz Agnieszka Wojtas-Belec- mediator. Spotkanie było także tłumaczone na język migowy i transmitowane na żywo dla szerszej publiczności.

- reklama -

Mediacja jest wciąż zbyt mało docenianym alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów, dlatego Sąd i mediatorzy podejmują starania w celu jej promocji. 15 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, Sad Rejonowy w Raciborzu we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Raciborzu oraz Fundacją Pl Polski Język Migowy zorganizowały otwarty wykład dotyczący roli mediacji w sprawach o alimenty oraz ustalenie kontaktów z dzieckiem. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest mediacja i kim jest mediator? Na czym polega mediacja? Kto może z niej skorzystać? Ile kosztuje oraz gdzie znaleźć mediatora? Prowadzący przekonywali, ze nie każdy spór musi kończyć się długim i kosztownym postępowaniem w sadzie! Przypomnieli również o tym, ze ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sad podlega wykonaniu tak jak orzeczenie sadu. Sporo uwagi poświecono alimentom, opiece naprzemiennej i potrzebie wypracowania szczegółowego harmonogramu przy ustalaniu kontaktów z dzieckiem. Prelegenci podkreślali, ze mediacja bardzo elastycznie podchodzi do tych tematów, dając duże pole do zmian w umowie i uwzględniając aktualna sytuacje życiowa stron.

Publiczność zgromadzona w bibliotece i ta przed ekranami komputerów była ciekawa m.in. czy przy wyborze mediatora obowiązuje rejonizacja, jak opieka naprzemienna ma się do alimentów i gdzie szukać pomocy, kiedy jedna ze stron nie przestrzega kontaktów z dzieckiem. Odpowiedzi na te i inne pytania a także zapis całego spotkania jest dostępny na fanpage-u Sadu Rejonowego w Raciborzu.

Po raz pierwszy w historii spotkań z cyklu „Mam prawo do…”, wydarzenie było dostępne również dla osób głuchych i słabosłyszących. Na język migowy przetłumaczyła go Monika Folwarczny- biegły sądowy, tłumacz języka migowego T-2 PJM i SJM, Prezes Fundacji Pl Polski Język Migowy.

/MiPBP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj