Dostałeś elektroniczne wezwanie na Policję? Uważaj na oszustów

Laptop
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik.com

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed fałszywymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną, które informują o wezwaniu na Policję.

Pobranie i otwieranie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera – informuje Policja.

- reklama -

Przykład wiadomości:

Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują oni swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji – zalecają policjanci.

W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

(KGP oprac. c)

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj