Cmentarze w Polsce będą zamknięte przez trzy dni

Grobów bliskich nie odwiedzimy w sobotę poprzedzającą dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada oraz w Dzień Zaduszny.

Od 31 października do 2 listopada w całej Polsce będą zamknięte cmentarze. – Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób. Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

- reklama -

Dodał, że to dla niego ogromny smutek i przygnębienie, bo też bardzo chciał odwiedzić grób swego ojca i siostry. – To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko, to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie – wyjaśnił premieri.

Mateusz Morawiecki zwrócił się z prośbą o powstrzymanie się od wyjazdów, również wyjazdów poza miasta, ponieważ, jak mówił, cmentarze mają być zamknięte. – To będzie też w naszym rozporządzeniu, a jak pandemia nie będzie się nasilała w drugiej połowie listopada, upewniwszy się, że nie ma dużych skupisk ludzkich, będzie można odwiedzić pewnie groby – dodał.

W ciągu ostatniej doby w Polsce stwierdzono 21 629 nowych zakażeń koronawirusem  – to kolejny rekord. Najwięcej przypadków dotyczy województw: mazowieckiego – 3416, wielkopolskiego – 3082, kujawsko-pomorskiego – 1954, małopolskiego – 1914 i śląskiego – 1761. Zmarło 202 chorych na COVID-19.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa aktualnie 15 444 osób, u których potwierdzono zakażenie, 1254 jest podłączonych do respiratorów. Jest 7 667 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz 523 wolne respiratory.

W powiecie raciborskim przybyły 42 przypadki, w tym 25 w Raciborzu.

oprac. /kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. W tej chwili pewnie jest więcej ludzi na cmentarzach niż by było w niedzielę. Wszyscy dowiedzieli się na ostatni moment i każdy chce jeszcze zapalić znicz.

  2. Mateusz Morawiecki kłamca z wyrokiem sądu. Czego oczekiwać? Żal tylko ogrodników którzy poświęcili dużo pracy by przygotować kwiaty na 1 listopada.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj