Trudna sytuacja w rybnickim MDPS. Braki kadrowe i zarażeni pensjonariusze

MDPS
Fot. FB/Miejski Dom Pomocy Społecznej w Rybniku

Sytuacja w rybnickim Miejskim Domu Pomocy Społecznej jest dramatyczna. Pensjonariusze chorują, a wśród personelu są coraz większe braki kadrowe.

Wynik dodatni w badaniu przy przyjęciu w szpitalu u mieszkańca domu uzyskano po raz pierwszy 20 października 2020 r. Łącznie z powodu COVID-19 i chorób współistniejących hospitalizowano cztery osoby, które niestety zmarły. Dwóch mieszkańców z wynikiem pozytywnym zmarło w MDPS, łącznie zmarło 6 osób. Należy pamiętać, że MDPS jest przewidziany dla osób przewlekle somatycznie chorych i osób w wieku podeszłym, dla nich wirus jest szczególnie groźny.

- reklama -

Aktualnie (badanie 29 października) wyniki dodatnie na SARS-CoV-2 uzyskało 69 mieszkańców, ujemne 41 mieszkańców, nierozstrzygające (do weryfikacji) 27 osób, brak wyników u trzech mieszkańców. Wśród pracowników wyniki dodatnie ma łącznie 26 pracowników.

Łącznie na zwolnieniach lekarskich, kwarantannie, izolacji przebywa 38 pracowników, co powoduje braki kadrowe spośród 103 osób personelu.

Obowiązujący wysoki reżim sanitarny i wprowadzone ograniczenia pozwalały bardzo długo opierać się „wejściu wirusa” do placówki. Robiliśmy wymazy przesiewowo u mieszkańców domu, do tej pory wyniki były negatywne. Badaliśmy pracowników wracających z urlopów. Niestety tym razem również nasz dom uległ podczas tej „drugiej fali zachorowań w kraju” tej groźnej chorobie – mówi Piotr Mazurek dyrektor MDPS w Rybniku.

Apel o wsparcie

Dochodzenie do pełnego zdrowia po wirusie wymaga czasu, stąd trudna sytuacja związana z powrotem personelu MDPS-u do pracy.

Zaczęły się poważne braki kadrowe. Musieliśmy prosić o wsparcie jednostki miejskie, organizacje pozarządowe. To dobra okazja do podziękowania pracownikom ze Stowarzyszenia Oligos, Superfundacji, MOSiR, którzy wczoraj stawili się w naszym domu gotowi do pomocy. Póki co mamy zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej, personel zużywa około 100 kombinezonów na dobę, aktualnie tych środków mamy zapas, ale brak nam ludzi do pracy – mówi dyrektor MDPS w Rybniku.

Wolontariusze poszukiwani

Dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy do tej pory wsparli dom pomocy, jednocześnie zwracam się z apelem do osób, które chciałby jeszcze wesprzeć seniorów z naszego domu o dalsze wsparcie. Rybnicki MDPS poszukuje wolontariuszy do pracy z mieszkańcami oraz wolontariuszy do pracy w kuchni i osób, które pomogły by również w utrzymaniu porządku, ponieważ aktualnie panie pokojowe zaangażowane są bardziej w prace opiekuńczą z personelem. Jednym słowem każda para rąk się przyda – mówi Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika.

Wolontariusze mogą pracować w godzinach od 7.00 do 19.00, na miejscu otrzymają kombinezony ochronne i procedury zabezpieczające związane ze ochroną zdrowia.
Osoby, które chciałby pomóc mogą się zgłaszać telefonicznie +48 32-42-23-606; +48 32-42-36-075 lub pisząc na adres e-mail: [email protected].

/UM Rybnik oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here