Aplikacja STOP COVID. Użytkownicy będą mogli zapisać się na test

Stop Covid

Użytkownicy aplikacji STOP COVID, po otrzymaniu powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, będą mogli zapisać się na test.

-Niemal półtora miliona Polaków korzysta już z aplikacji STOP COVID, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Stale ją udoskonalamy. Niezmiennie naszym priorytetem jest prywatność i ochrona danych użytkowników – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

- reklama -

Z aplikacją na test

Aplikacja to obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę, kolejny element ochrony przed koronawirusem. Nie zastępuje maseczki, ani podstawowych środków ostrożności. Uzupełnia je. Jak to robi? Wysyłając powiadomienia o kontakcie z koronawirusem.

Jeśli dzięki powiadomieniu zachowasz większą ostrożność, np. zrezygnujesz ze spotkania z rodziną lub znajomymi – pomożesz ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Dlatego MC stale zachęca Polaków do korzystania z tego narzędzia. Stale też je udoskonala.

Do sklepów z aplikacjami – Google Play i App Store – trafiła najnowsza wersja apki. Nowość to możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Będą mogły z niej skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, będzie niepokojący.

Tak to będzie wyglądało w praktyce:

  • W aplikacji dostajesz powiadomienie o możliwym kontakcie z koronawirusem.
  • Wypełniasz (całkowicie anonimowo) dostępny w apce test oceny ryzyka, jego wynik jest niepokojący.
  • Masz możliwość zapisania się na test na COVID-19.

Aplikacja poprowadzi Cię przez kolejne kroki. Informacja o możliwości zapisu na test na COVID-19 wyświetli się na ekranie Twojego telefonu po wykonaniu testu oceny ryzyka. Działaj zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Fakty o aplikacji

Jeśli jeszcze nie masz aplikacji, pobierz ją już dziś. Nie wiesz jak działa? Już tłumaczymy.

Po pierwsze jest całkowicie bezpieczna. Aby skutecznie działała, nie musisz podawać żadnych swoich danych. – Szanujemy Twoją prywatność. To nasz priorytet. Aplikacja spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa i ochrony danych. Przygotowaliśmy ją we współpracy z Komisją Europejską i największymi światowymi firmami technologicznymi – Google i Apple – wyjaśnia ministerstwo.

Aplikacja nie śledzi Twojej lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek danych i plików, które trzymasz w telefonie. Identyczne rozwiązanie wprowadziły inne kraje Unii Europejskiej, w tym np. Niemcy. Prace nad aplikacją od początku prowadzono transparentnie (jej kod źródłowy jest ogólnie dostępny), współpracowano z niezależnymi ekspertami, aplikacja przeszła zaawansowane testy bezpieczeństwa (ich wyniki też publikujemy, są dostępne na gov.pl/stopcovid).

Działanie aplikacji jest oparte o system Bluetooth – na pewno dobrze go znasz. To dzięki niemu parujemy nasze telefony np. z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.

Dzięki niemu aplikacja szuka w Twoim otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni.

Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się Twoje, zachoruje – dostaniesz powiadomienie.

WAŻNE! Powiadomienie jest w pełni anonimowe (nie dowiesz się kto je wysłał), a jego otrzymanie nie oznacza, że chorujesz na koronawirusa, ani że musisz iść na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem dostaniesz za to praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.

Twoje bezpieczeństwo – nasz priorytet

Tak jak wspominaliśmy – jeśli dzięki powiadomieniu zrezygnujesz ze spotkania z bliskimi lub znajomymi możesz pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. I taki właśnie jest cel aplikacji STOP COVID.

Kolejna ważna sprawa – jeśli chcesz dostawać takie ostrzeżenia, przy uruchomieniu aplikacji włącz system powiadamiania. Aplikacja podpowie Ci jak to zrobić. To nic groźnego – system nie monitoruje Twojego położenia, nic o Tobie nie wie. Jego jedynym zadaniem jest wyszukiwanie w Twoim pobliżu urządzeń (nie użytkowników!), na których aplikacja jest zainstalowana.

Nie wierzysz? Przeczytaj wyniki niezależnych audytów bezpieczeństwa.

Jak to się dzieje, że aplikacja wie o kontakcie z koronawirusem?

Do każdej osoby, która odbiera pozytywny wynik testu na COVID-19 dzwonią pracownicy Centrum Kontaktu. Wśród pytań o m.in. stan zdrowia pytają także o to, czy dana osoba korzysta z aplikacji STOP COVID (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z aplikacji – pracownik Centrum Kontaktu przekazuje mu unikalny numer PIN. Instruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni (chory nie wie kim są), wyświetla się odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić.

Daj sobie szansę

Do dziś system powiadamiania uruchomiło już kilkaset osób. Czy to dużo? Na pewno chcielibyśmy, aby coraz więcej osób korzystało z aplikacji. Im nas więcej, tym lepiej. Każde powiadomienie to sygnał do zwiększonej ostrożności.

W walce z koronawirusem warto korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi, także tych które dają nam nowe technologie. Zwłaszcza, że jak pokazują najnowsze badania aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID) – niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają – mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. A przecież na tym nam wszystkim zależy.

Korzystajcie ze STOP COVID. Aplikacja jest bezpłatna i dobrowolna.

Pobierzcie ją już dziś z Google Play lub AppStore.

Więcej informacji na www.gov.pl/stopcovid

/Ministerstwo Cyfryzacji oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj