„Kolumbia – serce świata”. Spotkanie on-line z Dominikiem Bacem

Spotkanie to część inicjatywy „Tutaj i na krańcach świata – poznaj zwyczaje, poznaj kulturę” realizowanej w ramach projektu Przystanek Kulturalny Nędza.

13 listopada o godz. 18.00 Gminne Centrum Kultury w Nędzy zaprasza do udziału w spotkaniu on-line z Dominikiem Bacem. Aby zostać uczestnikiem wydarzenia, należy w dniu spotkania wejść na https://gck.clickmeeting.com/spotkanie-z-dominikiem-bacem. Udział bezpłatny.

- reklama -

Spotkanie odbywa się w ramach inicjatywy „Tutaj i na krańcach świata – poznaj zwyczaje, poznaj kulturę” realizowanej w projekcie Przystanek Kulturalny Nędza. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2020”.

„Serce Świata” to zdjęcia i opowieść z kilkunastu wypraw przez Kolumbię, która jest globem w miniaturze: rajskie plaże Karaibów, dzikie dżungle wybrzeża Pacyfiku i Amazonii, bezkresne sawanny Llanos, kolonialne miasta, ośnieżone szczyty Andów, najlepsza kawa, a przede wszystkim wspaniali ludzie na każdym kroku jeszcze nie skażeni masowa turystyką. – Dotrzemy do wiosek Indian Kuna i Embera w przesmyku Darien, Indian Wayuu na pustynnym półwyspie Guajira czy nomadów Amazonii Nukak Maku. Odbędziemy też wyprawę w góry Sierra Nevada de Santa Marta, najwyższe nadmorskie pasmo górskie na świecie, wyrastające w odległości zaledwie 40 km od brzegów Morza Karaibskiego. Zamieszkują ją Indianie Kogi, Wiwa i Arhuaco określający siebie mianem „Strażników Ziemi”. Są oni spadkobiercami prekolumbijskiej cywilizacji Tayrona która 500 lat temu oparła się najazdowi konkwistadorów skrywając się niedostępnych górach i do dziś żyją w podobny co przed wiekami sposób, mimo nierównego starcia z cywilizacją. Do minimum ograniczają kontakty ze światem zewnętrznym i rzadko dopuszczają do siebie przybyszów – zapowiadają organizatorzy. Góry, których szczyty wznoszą się na ponad 5700 m.n.p.m. to dla Indian odbicie całej Ziemi, lustro w którym przegląda się ludzkość. W górach znajdują się tez ruiny prekolumbijskich budowli, zaginionego miasta Ciudad Perdida – nazywanego kolumbijskim Machu Picchu. Serce Świata to niezwykła podróż w czasie i do wnętrza nas samych, w poszukiwaniu wartości i energii życia oraz zapomnianej wiedzy o równowadze naszej planety i uniwersalnej filozofii.

Goście:

Claudia Cardenas i Dominik Bac to para zakochana w Kolumbii. Poznali się w 2003 r., gdy Dominik opływał pod żaglami Amerykę Południową i od tego czasu podróżują już razem. Po kilku latach spędzonych na wyprawach pod żaglami na zimnych i ciepłych wodach skupili się na odkrywaniu Kolumbii. Ich pasją są Indianie żyjący w niezmieniony od wieków sposób. Mieszkają w Polsce, ale kilka miesięcy w roku spędzają w Kolumbii, gdzie organizują wyprawy, wyjazdy turystyczne i pomagają polskim firmom w wejściu na rynek tego kraju. Gdy są w Polsce, prezentują Kolumbię na festiwalach i pokazach podróżniczych.

Claudia Cardenas – urodzona w sercu kolumbijskich Los Llanos, z zawodu architekt, a w Polsce lektor języka hiszpańskiego. Pasjonatka podróży, w których najważniejsze są dla niej spotkania z ludźmi i odkrywanie różnic między kulturami. Zaraża optymizmem i miłością do rodzinnej Kolumbii. Uczestniczyła w wyprawach żeglarskich QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica wyróżnionych Kolosem 2007 i National Geographic Traveller. Wspólnie z Dominikiem organizuje wyprawy odwiedzając żyjące pierwotnie plemiona indiańskie. Założone przez nią w Kolumbii biuro podróży organizuje autorskie wyjazdy w Kolumbii i Ameryce Południowej. W Polsce współpracuje z firmami wchodzącymi na rynek Kolumbii. Prowadzi blog www.takajestkolumbia.com, gdzie opowiada o kulturze i życiu w Kolumbii. Prowadzi szkołę języka hiszpańskiego w Gliwicach i online. W Akademii Odkrywcy im. Tony Halika prowadzi wykłady dla dzieci i młodzieży.

Dominik Bac – kapitan jachtowy, przewodnik wypraw i fotograf. Od lat podróżuje lądem i pod żaglami, czego efektem są fotografie i relacje z 6 kontynentów. Na jachcie „Stary” opłynął Amerykę Północną i Amerykę Południową, pokonując przylądek Horn i Przejście Północno-Zachodnie co zostało wyróżnione dwukrotnie Kolosem, I Nagrodą Rejs Roku, Nagrodą im. Andrzeja Zawady, a także National Geographic Traveller. Wspólnie z Claudią prowadzą Agencję Wypraw Grupa Outdoor, organizującą wyjazdy do Ameryki Łacińskiej m.in. Kolumbii, Ekwadoru, Panamy, Kostaryki, Peru oraz rejsy żeglarskie na Morzu Śródziemnym, Karaibach i rejonach polarnych. Gdy mają wolne, lubią docierać do żyjących zgodnie z dawnymi zwyczajami plemion Indian. Dominik jest wykładowcą Akademii Odkrywcy im. Tony Halika, gdzie przybliża Świat młodym odkrywcom.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj