Dariusz Polowy przedstawił projekt budżetu Raciborza na 2021 rok

Dariusz Polowy
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy, Zdjęcie archiwalne

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy przedstawił dziś projekt budżetu miasta na przyszły rok. Jak zapowiada jest on zrównoważony, oszczędny i proinwestycyjny.

Projekt budżetu na 2021 rok:
Całość dochodów budżetu to kwota 254,2 mln zł
Całość wydatków budżetu to kwota 265 mln zł

- reklama -

Wśród najważniejszych zadań inwestycyjnych w 2021 roku prezydent wyliczył:

– budowę nowego miejskiego żłobka
– modernizację stadionu przy ul. Srebrnej
– budowę punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych etap II
– zagospodarowanie lewobrzeżnych bulwarów
– dokończenie budowy bloku mieszkalnego przy ul. Łąkowej
– przebudowę ul. Bema i Cecylii i Marii Rodziewiczówny
– termomodernizację kamienic komunalnych
– budowę windy w Urzędzie Miasta
– projekty Budżetu Obywatelskiego przewidziane do realizacji w 2020 roku
( przesunięte na 2021 r. z uwagi na epidemię)

Dariusz Polowy zaznaczył, że prezentowany projekt budżetu na rok 2021 został przygotowany w trudnym czasie epidemii, co wiąże się z szeregiem zagrożeń dla finansów miasta.  Prezydent wyjaśnił, że prognozowany deficyt w wysokości 10,8 mln zostanie sfinansowany z tzw. wolnych środków i pożyczki. Przekazał też, że wydatki inwestycyjne i majątkowe w projekcie budżetu na 2021 rok to kwota 35 i pół miliona złotych. – To rekordowo wysoka wartość (najwyższa od 2013 roku), którą osiągnęliśmy przy jednoczesnej redukcji zadłużenia gminy z blisko 43 mln zł obecnie do 39 mln zł w 2021 roku. Oznacza to, że w tym trudnym czasie, dzięki racjonalizacji wydatków, spłaciliśmy 4 mln zł zadłużenia – przekazał Dariusz Polowy.

Włodarz zapowiedział, że wysokość nakładów inwestycyjnych będzie jeszcze większa jeżeli uwzględnimy całkowite wartości zadań inwestycyjnych realizowanych ze wsparciem środków zewnętrznych. Na ten moment w projekt budżetu wpisane zostały tylko wkłady własne.

Prezydent podkreślił, że priorytetem jest ochrona środowiska, kontynuowany będzie Program Ograniczania Niskiej Emisji. Włodarz zapowiedział modernizację zasobów komunalnych w przyszłym roku. Miejski Zarząd Budynków ma bowiem gotowe dokumentacje techniczne wraz z kosztorysami dla kilkunastu kamienic. W przyszłym roku z udziałem środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego mają zostać zmodernizowane 4 z nich, podnosząc standard 53 mieszkań – przekazał prezydent.

Projekt przyszłorocznego budżetu zostanie jeszcze uzupełniony o budowę nowego lodowiska, a po konsultacji z radnymi do uchwały budżetowej wpisane zostaną również inne przedsięwzięcia, również zgłaszane przez mieszkańców podczas spotkań w dzielnicach – zapowiedział włodarz. W projekcie nie znalazła się budowa Centrum Nauki SOWA – to zadanie zostanie wpisane po nowym roku. Prezydent przekazał, że zaprasza wszystkich radnych do rozmów i konsultacji.

Projekt budżetu Raciborza na 2021 rok

Prezentacja projektu budżetu Raciborza na 2021 rok

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj