Dariusz Polowy przedstawił projekt budżetu Raciborza na 2021 rok

1
Dariusz Polowy
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy, zdjęcie archiwalne

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy przedstawił dziś projekt budżetu miasta na przyszły rok. Jak zapowiada jest on zrównoważony, oszczędny i proinwestycyjny.

Projekt budżetu na 2021 rok:
Całość dochodów budżetu to kwota 254,2 mln zł
Całość wydatków budżetu to kwota 265 mln zł

- reklama -

Wśród najważniejszych zadań inwestycyjnych w 2021 roku prezydent wyliczył:

– budowę nowego miejskiego żłobka
– modernizację stadionu przy ul. Srebrnej
– budowę punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych etap II
– zagospodarowanie lewobrzeżnych bulwarów
– dokończenie budowy bloku mieszkalnego przy ul. Łąkowej
– przebudowę ul. Bema i Cecylii i Marii Rodziewiczówny
– termomodernizację kamienic komunalnych
– budowę windy w Urzędzie Miasta
– projekty Budżetu Obywatelskiego przewidziane do realizacji w 2020 roku
( przesunięte na 2021 r. z uwagi na epidemię)

Dariusz Polowy zaznaczył, że prezentowany projekt budżetu na rok 2021 został przygotowany w trudnym czasie epidemii, co wiąże się z szeregiem zagrożeń dla finansów miasta.  Prezydent wyjaśnił, że prognozowany deficyt w wysokości 10,8 mln zostanie sfinansowany z tzw. wolnych środków i pożyczki. Przekazał też, że wydatki inwestycyjne i majątkowe w projekcie budżetu na 2021 rok to kwota 35 i pół miliona złotych. – To rekordowo wysoka wartość (najwyższa od 2013 roku), którą osiągnęliśmy przy jednoczesnej redukcji zadłużenia gminy z blisko 43 mln zł obecnie do 39 mln zł w 2021 roku. Oznacza to, że w tym trudnym czasie, dzięki racjonalizacji wydatków, spłaciliśmy 4 mln zł zadłużenia – przekazał Dariusz Polowy.

Włodarz zapowiedział, że wysokość nakładów inwestycyjnych będzie jeszcze większa jeżeli uwzględnimy całkowite wartości zadań inwestycyjnych realizowanych ze wsparciem środków zewnętrznych. Na ten moment w projekt budżetu wpisane zostały tylko wkłady własne.

Prezydent podkreślił, że priorytetem jest ochrona środowiska, kontynuowany będzie Program Ograniczania Niskiej Emisji. Włodarz zapowiedział modernizację zasobów komunalnych w przyszłym roku. Miejski Zarząd Budynków ma bowiem gotowe dokumentacje techniczne wraz z kosztorysami dla kilkunastu kamienic. W przyszłym roku z udziałem środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego mają zostać zmodernizowane 4 z nich, podnosząc standard 53 mieszkań – przekazał prezydent.

Projekt przyszłorocznego budżetu zostanie jeszcze uzupełniony o budowę nowego lodowiska, a po konsultacji z radnymi do uchwały budżetowej wpisane zostaną również inne przedsięwzięcia, również zgłaszane przez mieszkańców podczas spotkań w dzielnicach – zapowiedział włodarz. W projekcie nie znalazła się budowa Centrum Nauki SOWA – to zadanie zostanie wpisane po nowym roku. Prezydent przekazał, że zaprasza wszystkich radnych do rozmów i konsultacji.

Projekt budżetu Raciborza na 2021 rok

Prezentacja projektu budżetu Raciborza na 2021 rok

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here