Będą testy przesiewowe wśród mieszkańców trzech województw, w tym śląskiego

adam niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski

W powiecie raciborskim przybyło 30 zakażeń, jest też nowych 93 ozdrowieńców. Zmarło sześć osób.

W ostatniej dobie w Polsce odnotowano 24 213 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotyczą one głównie województw: mazowieckiego – 3086, wielkopolskiego – 2525 i śląskiego – 2263. Nie żyją 574 kolejne osoby – 115 zmarło z powodu COVID-19, a 459 miało choroby współistniejące. Liczba wszystkich zakażonych w Polsce wzrosła do 843 475, bilans ofiar koronawirusa wynosi 13 288. Wyzdrowiało 407 075 zakażonych.

- reklama -

Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 22 478 chorych, z czego 2 125 jest podłączonych do respiratorów. Wolnych pozostaje 15 417 łóżek i 831 respiratorów. Wykonano 43,9 tys. testów.

Podczas sobotniej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski mówił m.in. o masowych badań ludności pod kątem koronawirusa. – Jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać. Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk. W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirus – powiedział. Będą one wykonywane testami antygenowymi.

Szef resortu zdrowia przypomniał także, że w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa, która będzie dotyczyć zleconej GIS przez ministra zdrowia weryfikacji danych o zakażeniach koronawirusem na poziomie powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Adam Niedzielski był pytany, czy rozbieżności w raportowaniu takich danych miały wpływ na ogólne wyliczenia w skali kraju i podejmowane w związku z tym decyzje. – Jeśli patrzymy z punktu widzenia centralnego, czy to miało wpływ na podejmowanie decyzji, to na szczęście okazuje się, że ta skala nie była tak duża, niemniej jednak również pewne decyzje personalne z tym związane będą przedstawione w poniedziałek – odpowiedział.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn – 61 557 (było 63 618)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 5 287 (5 490)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 806 920
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 116 288 (114 025)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 58 474 (55 099)
– liczba zgonów – 1 849 (1 787)

W powiecie raciborskim przybyło 30 zakażeń, jest też nowych 93 ozdrowieńców. Zmarło sześć osób. W szpitalu w Raciborzu zmarli: 67-letni mężczyzna, 79-letnia kobieta i 71-letni mężczyzna, w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim 75-letni mężczyzna i 78-letnia, w szpitalu w Żorach 84-letnia kobieta.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Ja tylko informuję lojalnie.Testu na mojej osobie napewno nie będzie i kropka. Próba siłowego załatwienia sprawy , zakończy się tragedią osób które spróbują przekroczyć próg domu. I będzie to tragedia już nieodwracalna a przyczyną śmierci intruzów nie będzie Covid19 a coś znacznie niebezpieczniejszego.Więc tylko uprzedzam , żeby nie było , że tego nie zrobiłem. Próba naruszenia Strefy Miru Domowego zakończy się śmiercią intruzów w rozumieniu amunicji R.I.P. kal. 9mm firmy G2 i broni krótkiej do ochrony osobistej. Tyle w temacie.Jeśli zajdzie potrzeba jest i broń długa i karabiny. Swoją drogą w zasadzie to i tak niema mnie w polsce….może i dobrze….szkoda nerwów i amunicji na pseudo PiS- a serio to na mafię. Tym nie mniej jeśli dochodzi do napadu na wolność człowieka i próbę naruszenia strefy miru domowego??? Ja zwyczajnie skutecznie odeprę atak raz i już na zawsze.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj