Koronawirus w Polsce. Galerie handlowe otwarte, szkoły nadal zamknięte

Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki w TurzFot. Krystian Maj/KPRM

Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Szkoły będą zamknięte, a ferie skumulowane w jednym okresie.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, 21 listopada, nowe zasady obostrzeń. Otwarte zostaną galerie handlowe, natomiast placówki gastronomiczne nadal będą zamknięte. – Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Przedsiębiorcy obiecali nam, że zadbają o reżim w swoich sklepach tak, jak to jest w sklepach spożywczych. Postanowiliśmy, że na razie placówki gastronomiczne pozostają zamknięte – mówił premier.

- reklama -

Nadal nieczynne – do 27 grudnia – będą też ośrodki kultury, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness.

Co ze szkołami? – Zdecydowaliśmy, że pozostawiamy szkoły zamknięte do 23-24 grudnia, ale następnie podjęliśmy decyzję, że ferie będą skumulowane w jednym okresie między początkiem stycznia, między 3 a 17-18 stycznia. Do tej pory ferie były rozłożone, by ruch w gospodarce był większy. Jednak w 2021 r. muszą być skumulowane, by ten ruch był jak najmniejszy – poinformował Mateusz Morawiecki.

Premier mówił też o ograniczaniu wyjazdów w święta i spędzaniu ich w mniejszym gronie. – Chcę zaapelować, by w święta odbyły się spotkania w gronie małych rodzin, by nie przemieszczać się między miastami. Redukcja zakażeń w czasie świąt jest niezwykle ważna. Pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi, które umożliwią ograniczenie przemieszczania się. Już teraz apeluję, by nie planować atrakcji turystycznych w Austrii, we Włoszech, ale także w Polsce – zapowiedział.

– Jeśli stabilność zakażeń się utrzyma, to poprawę zobaczymy za jakiś czas. Wiemy, że wiele przewidywań i analiz było błędnych. Wiele prognoz nie sprawdziło się. Dwa dni temu wysłuchałem opinii premierów i prezydentów. We wszystkich krajach europejskich jest podobny nastrój: pokora i oczekiwanie. Dzisiaj musimy wymagać od siebie więcej niż zwykle. Koronawirus jest siłą natury, której nie możemy kontrolować, a nie każda interwencja lekarska kończy się uratowaniem człowieka – powiedział premier.

– Polacy dysponują bronią, jest nią dyscyplina, solidarność. Przed nami 100 dni solidarności. Na koniec tego okresu jest prawdopodobne, że pojawi się szczepionka – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here