Spichlerz w Sudole. Zakończył się pierwszy etap prac remontowych [ZDJĘCIA]

spichlerz raciborz sudol
Spichlerz w Raciborzu-Sudole. Fot. UM Racibórz

90 tys. zł dofinansowania i wkład własny gminy pozwoliły na przeprowadzenie pierwszego etapu prac remontowych zabytkowego spichlerza.

Przeciekający w wielu miejscach dach, wyraźne spękania w części murowanej, drewniane elementy zniszczone przez drewnojady, dach z azbestowych płyt – tak jeszcze latem tego roku wyglądał zabytkowy spichlerz chłopski w Raciborzu-Sudole. Staraniem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego oraz Miejskiej Konserwator Zabytków Marii Olejarnik, dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, obiekt udało się zabezpieczyć i częściowo wyremontować.

- reklama -

90 tys. zł dofinansowania i wkład własny gminy pozwoliły na przeprowadzenie pierwszego etapu prac remontowych zabytkowego spichlerza. Remont zakończył się w listopadzie. Zakres dotowanych prac to: częściowa wymiana więźby dachowej, wymiana pokrycia dachu z płyt azbestowych na dachówki z łupka naturalnego układane w karo, wzmocnienie ścian murowanych oraz pękniętego sklepienia ceglanego. W spichlerzu zachowano część oryginalnej więźby dachowej – np. belkę oczepu od strony południowej. Łupek został użyty jako pokrycie dachu, ponieważ był tam pierwotnie. Obecne płyty łupka zostały wykonane na wzór zachowanych we wnętrzu oryginalnych tafli z poł. XIX w.

Konserwacja i wymiana tynków, wymiana podłogi na parterze oraz drzwi jest planowana w kolejnych latach.

Zabytkowy spichlerz zagrodowy w raciborskiej dzielnicy Sudół jest jednym z dwóch zachowanych tego typu budynków w Raciborzu i kilkunastu na Śląsku. Obiekty te są cennym świadectwem przeszłości społeczności wiejskiej ziemi raciborskiej i śląska oraz wiejskich tradycji budowlanych. Raciborski lamus przy ul. Czynu Społecznego wyróżnia się spośród innych takich spichlerzy murowano-drewniana konstrukcją oraz wielkością. Wybudowany został u progu XIX stulecia i od tego czasu nieprzerwanie do 2012 r. znajdował się w rękach rodziny Komor jako budynek gospodarczy służący do przechowywania płodów rolnych oraz sprzętów gospodarczych. Budynek został wykonany z drewna w konstrukcji zrębowej osadzonej na ceglanej podmurówce. Czterospadowy dach pierwotnie kryty był łupkiem, obecnie zastąpionym eternitem. Jest podpiwniczony. Tynki zewnętrzne na drewnianej części są gliniane. Od 2012 r. obiekt jest własnością Miasta Racibórz. Jego funkcja zanikła, natomiast pozostał cenny jako materialny nośnik historii oraz element kształtujący oryginalny i żywy charakter miejsca. Lamus jest cennym zabytkiem, ponieważ zachował nieprzekształconą formę i konstrukcję. Poza zmianą pokrycia dachu w 2 poł. XX w. nigdy nie był przebudowywany.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj