Odblaski mogą uratować życie

droga wieczor
Fot. pexels.com

Raciborska policja apeluje o noszenie odblasków – nawet jeden odblask może zwiększyć kilkukrotnie odległość, z jakiej kierowca widzi pieszego.

Jesienią i zimą na drogach dochodzi do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Wcześnie zapadający zmrok i mgły powodują, że piesi są słabo widoczni dla kierowców. Dlatego raciborska policja apeluje o noszenie odblasków, ponieważ nawet jeden odblask może zwiększyć kilkukrotnie odległość, z jakiej kierowca widzi pieszego.

- reklama -

Od 31 sierpnia 2014 r. obowiązuje przepis, iż pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy. Za jego brak grozi mandat w wysokości od 20 do 100 zł. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny przez kierującego autem z odległości około 40 m. Natomiast pieszy mający na sobie elementy odblaskowe staje się widoczny nawet z odległości 150 m. To pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Policja przypomina, że pieszy powinien iść lewą stroną jezdni. Ostrzega też, aby nie przechodzić przez jednię w miejscach do tego niewyznaczonych. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy coś nie jedzie. – Apelujemy do kierowców, by w pobliżu przejść dla pieszych szczególnie uważali. Wymijanie auta, które zatrzymało się przed przejściem dla pieszych, jest jednym z najpoważniejszych wykroczeń. Warto również zachować się nie tylko zgodnie z przepisami, ale i zachować się po prostu uprzejmie, zatrzymując się przed przejściem aby przepuścić pieszego – apeluje policja.

Rodzice powinni zadbać o bezpieczeństwo dzieci poprzez rozmowę o prawidłowych zachowaniu na drodze, a także poprzez wyposażenie dzieci w elementy odblaskowe.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here