6 milionów złotych dla Raciborza

dariusz polowy
Dariusz Polowy. Fot. UM Racibórz

Miasto Racibórz ze środków otrzymanych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych sfinansuje inwestycję skierowaną do dzieci i młodzieży w obszarze edukacyjnym i naukowym.

Wojewoda śląski ogłosił listę projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród nich znalazło się Miasto Racibórz, które pozyskało w tym naborze 6 mln zł. Z tych środków sfinansuje inwestycję skierowaną do dzieci i młodzieży w obszarze edukacyjnym i naukowym.

- reklama -

W sumie Racibórz z RFIL pozyskał już ponad 10 mln zł. W pierwszym naborze miasto otrzymało prawie 4,5 mln zł. Środki te już są wydatkowane na inwestycje jako wkład własny do przedsięwzięć finansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym inwestycji drogowych, termomodernizacji budynków komunalnych czy budowy windy zewnętrznej.

– Kolejny nabór ogłoszony przez premiera miał nieco inny charakter. Miasto mogło aplikować o środki wskazując już konkretne inwestycje, których wartość nie mogła być niższa od 400 tys zł. Ponieważ był to pierwszy tego typu nabór o środki w ramach RFIL i w jego ramach nie było ściśle określonych preferowanych przedsięwzięć, a jedynie pewne kryteria, które będą przy ocenie wniosków uwzględniane, chcieliśmy, by nasze wnioski miały zróżnicowany charakter, co miało zwiększyć nasze szanse na pozyskanie dla miasta dofinansowania i tak też się stało – mówi Anna Kobierska-Mróz, Naczelnik Wydziału Rozwoju, która odpowiedzialna była za przygotowanie wniosków.

– W pierwszej kolejności przeprowadziliśmy wewnętrzną diagnozę potrzeb miasta oraz wygenerowaliśmy listę kilkudziesięciu pomysłów, które można by było zrealizować. Ostatecznie złożyliśmy 7 wniosków na przedsięwzięcia o łącznej szacowanej wartości 55,5 mln – mówi prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Konkurencja była ogromna. Premier przeznaczył na ten cel 6 mld zł. Była to pula środków wskazana w uchwale Rady Ministrów, a w samym województwie śląskim suma złożonych wniosków opiewała na kwotę ponad 8 mld zł. 6 mln, które otrzyma Racibórz, stanowi prawie połowę środków pozyskanych w powiecie raciborskim, a wśród miast naszego subregionu jedną z najwyższych kwot.

W sumie nabór na RFIL rozstrzygnięto w Polsce na kwotę 4,3 mld zł. Wkrótce ogłoszony zostanie kolejny nabór z alokacją pozostałego 1,65 mld, do którego Miasto Racibórz już się przygotowuje i który ogłoszony zostanie już w najbliższych dniach. Tym razem będzie mogło złożyć wnioski na maksymalnie 3 inwestycje.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj