Koronawirus. Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

koronawirus
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim odnotowano dziesięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem i sześć zgonów.

W Polsce jest 13 110 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej dotyczy województw: mazowieckiego – 1722, wielkopolskiego – 1411 i warmińsko-mazurskiego – 1198, śląskie jest szóste z kolei z 1080 infekcjami. Ostatniej doby zmarło 544 chorych na COVID-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 115 201 zakażonych, nie żyje 22 174 z nich. Wyzdrowiało dotąd 815 356 osób. W ostatniej dobie wykonano ponad 34 tys. testów na koronawirusa.

- reklama -

W powiecie raciborskim odnotowano dziesięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem i sześć zgonów.

Ministerstwo edukacji i nauki rozważa kilka wariantów nauki po zakończeniu ferii zimowych, które dotyczą powrotu uczniów do szkół. – Wszystko podlega pewnemu wariantowaniu. Rozważamy kilka, pięć, można nawet powiedzieć, wariantów nauki po 17 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych, w tym cztery warianty, które dotyczą powrotu w jakimś stopniu uczniów do szkół – powiedział minister Przemysław Czarnek na antenie Radia Wnet.

Dopytywany o szczegóły rozwiązań odpowiedział, że analizowane są różne możliwości, m.in. stopniowy powrót dzieci do szkół. W pierwszej kolejności mieliby wrócić uczniowie z klas I-III. – Chcemy, żeby szybko wrócili także maturzyści, uczniowie klas ósmych i wszyscy po kolei. W jakim trybie, czy w pełnym stacjonarnym, czy hybrydowym, czy najpierw I-III, a później po kolei wszyscy inni, czy I-III i klasy ósme, czy maturalne, wszystko zależy od pandemii – powiedział minister.

Decyzje zostaną przedstawione najpóźniej na początku stycznia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w czasie dzisiejszego briefingu ocenił, że wprowadzone zasady sanitarno-epidemiczne przynoszą oczekiwane rezultaty. – Liczymy, że poziom zakażeń będzie systematycznie spadał. Dzięki temu będziemy mogli odmrozić część służby zdrowia na potrzeby innych świadczeń – pacjentów, którzy na dziś nie zgłaszają się do lekarzy bojąc się COVID-19, a powinni być diagnozowani i na bieżąco leczeni – powiedział Andrusiewicz.

Pytany o powrót uczniów do lekcji stacjonarnych Wojciech Andrusiewicz odpowiedział, że „jeżeli w ferie zachowamy się nieodpowiedzialnie, to 18 stycznia dzieci nie pójdą do szkół”. – Jeżeli będziemy się zachowywać odpowiedzialnie, tak jak do tej pory – tak jak to obserwujemy na polskich ulicach – to 18 stycznia może być tym dniem, w którym dzieci klas I-III pójdą do szkoły – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pytany o testowanie grona pedagogicznego odpowiedział, że w planowane jest w trzech województwach, wskazanych wcześniej przez ministra zdrowia – małopolskim, śląskim i podkarpackim. – Tam przed końcem ferii chcemy przetestować testami antygenowymi – ale być może też dla porównania testami genowymi – nauczycieli, którzy rozpoczną edukację 18 stycznia. Jeżeli ona nastąpi – powiedział Andrusiewicz.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj