Koronawirus. 3,4 mln szczepień miesięcznie

michal dworczyk
Michał Dworczyk. Fot. Krystian Maj/KPRM

W powiecie raciborskim przybyło 14 zakażeń koronawirusem, cztery osoby nie żyją.

W Polsce jest 11 497 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej dotyczy województw: mazowieckiego – 1522, kujawsko-pomorskiego – 1083, wielkopolskiego – 1032 i śląskiego – 993. Ostatniej doby zmarło 502 chorych na COVID-19, 371 z nich miało choroby współistniejące. Wykonano ponad 33,4 tys. testów. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 126 700 zakażonych, nie żyje 22 676 z nich, wyzdrowiało 840 541 osób.

- reklama -

W powiecie raciborskim przybyło 14 zakażeń, cztery osoby nie żyją.

Do Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się 8 319 zespołów realizujących szczepienia. – Analizujemy teraz wszystkie zgłoszenia i sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę. Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie – poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Możliwe będzie 3,4 mln szczepień miesięcznie.

– 15 lub 16 grudnia przedstawimy mapę punktów szczepień. To też pewnie nie będzie jeszcze ostateczna mapa, bo będziemy ją pewnie modyfikować. Do tego czasu podejmiemy decyzje o włączeniu szpitali tymczasowych jako punktów szczepień masowych. Ustalimy, które z nich zostaną włączone jako punkty szczepień masowych – tłumaczył Michał Dworczyk. – Wszystko wskazuje na to, że jak przyjadą szczepionki do Polski, które są nie tylko z firmy Pfizer, ale pozostałych producentów, to wtedy tak naprawdę ruszy cały system punktów szczepień – dodał szef KPRM.

W grudniu ruszy kampania informacyjna dotycząca szczepień przeciwko COVID-19. – 15 bądź 16 grudnia wystartuje dedykowana infolinia i dedykowana szczepieniom strona internetowa. W drugiej połowie grudnia ruszy duża kampania informacyjna i profrekwencyjna we wszystkich mediach – zarówno tych tradycyjnych, jak i społecznościowych. Również innymi kanałami będziemy dostarczać informacje i zachęcać Polaków do szczepień – zapowiedział minister.

Zaszczepienie się przeciwko COVID-19 zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. – To szczepienie będzie w kolejności takiej, jaka będzie obowiązywała w kraju, najpierw służby medyczne, mundurowe i osoby starsze – dodał premier na antenie RMF FM. – Będziemy przeprowadzać kampanię uświadamiająca, żeby Polacy chcieli się zaszczepić. Punktów szczepień będzie bardzo dużo. Począwszy od POZ, poprzez pozostałe placówki medyczne, a skończywszy na szpitalach rezerwowych – przekonywał szef rządu i jak dodał, szpitale rezerwowe będą utrzymywane w gotowości na wypadek trzeciej fali zakażeń koronawirusem.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Mniej obostrzeń dla zaszczepionych

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj