Koronawirus w Polsce. Mniej obostrzeń dla zaszczepionych

0
koronawirus szczepionka
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim jest 18 nowych przypadków, zmarła jedna osoba.

W Polsce w ostatniej dobie wykryto 8312 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dotyczą one głównie województw: małopolskiego – 1072, mazowieckiego – 960 i śląskiego – 852. Zmarło 411 zakażonych, 317 z nich miało choroby współistniejące. Łączna liczba wykrytych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 1 076 180, zgonów do 20 592, a wyzdrowiało dotąd 738 845 osób.

- reklama -

W ciągu ostatniej doby wykonano 30 141 testów.

W powiecie raciborskim jest 18 nowych przypadków, zmarła jedna osoba.

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef KPRM Michał Dworczyk przedstawili Narodowy Program Szczepień. Przedstawiciele rządu poinformowali także o tym, na jakie udogodnienia będą mogli liczyć zaszczepieni.

– Naszym celem jest przeprowadzenie w 2021 roku programu szczepień, który pozwoli nam uzyskać odporność populacji – to nasze kluczowe i największe wyzwanie. Przygotowaliśmy dokument, który szczegółowo to określa. Naszym zadaniem jest dostarczenie szczepionek, które będą bezpieczne, operacja musi być przeprowadzona w jak najkrótszym czasie. To wyzwanie pod względem logistyki. Szczepionki mają być też darmowe i dobrowolne – powiedział Michał Dworczyk. Więcej szczegółów ma pojawić się po 11 grudnia.

Przedstawiciele rządu poinformowali o udogodnieniach, których celem będzie przekonanie Polaków do masowych szczepień. Osoby zaszczepione będą traktowane jak ozdrowieńcy – nie będą musiały przechodzić kwarantanny po powrocie do Polski, a także wtedy, gdy koronawirusem zakazi się współmieszkaniec. Zaszczepieni nie będą także wliczani do limitu osób w czasie spotkań. Są to na razie podstawowe udogodnienia dla zaszczepionych. Dodatkowe mogą pojawić się, kiedy znane będą szczegóły szczepionek. W czasie konferencji prasowej padło także pytanie, czy osoby zaszczepione nie będą musiały nosić maseczek. Jak wyjaśnił Michał Dworczyk, „na razie nie ma takich zapisów, aby status osoby zaszczepionej na to zezwalał”.

Potwierdzenie o zaszczepieniu pacjenci otrzymają w POZ w formie wydruku bądź w wygenerowanego kodu QR, który zostanie aktywowany po drugim szczepieniu.

Szczepienie społeczeństwa będzie przebiegać etapowo dla różnych grup w zależności od ich ryzyka narażenia na zakażenie, poważne zachorowanie i śmierć, a także ryzyko społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji.

W ramach „Etapu 0” zaszczepieni będą pracownicy sektora ochrony zdrowia – personel medyczny, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W „Etapie 1” szczepieni będą pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym etapie będą także szczepione osoby powyżej 60 lat (począwszy od najstarszych), a także służby mundurowe, w tym Wojska Obrony Terytorialnej.

W kolejnym „Etapie 2” szczepienie otrzymają „kluczowe grupy zawodowe”. Chodzi o pracowników sektora edukacji, infrastruktury krytycznej, transportu publicznego i urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych). W drugim etapie będą także szczepione osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość). Pacjenci, u których występują takie choroby, niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania.

W „Etapie 3” szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here