Koronawirus. Niemcy wprowadzają twardy lockdown

koronawirus niemcy
Fot. unsplash.com

W powiecie raciborskim jest nowych 11 przypadków zakażenia, zmarły cztery osoby.

W Polsce w ostatniej dobie odnotowano 8 977 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 1280, wielkopolskiego – 1132, pomorskiego – 1003, kujawsko-pomorskiego – 756 i śląskiego – 668. Zmarło 188 chorych na COVID-19, Spośród nich 49 nie miało tzw. chorób współistniejących. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 1 135 676 zakażonych i 22 864 zmarłych. Wyzdrowiało 858 895 osób. W ciągu doby wykonano ponad 22 tys. testów na koronawirusa.

- reklama -

W powiecie raciborskim jest nowych 11 przypadków zakażenia, zmarły cztery osoby.

Niemcy zmagają się z drugą falą pandemii koronawirusa. W niedzielę Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha poinformował o 20 200 nowych zakażeniach i 321 kolejnych przypadkach śmiertelnych. W sumie od początku pandemii w Niemczech koronawirusem zakaziło się 1 320 716 osób, zmarło 21 787.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas niedzielnej konferencji prasowej ujawniła nowe obostrzenia. Od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym.

Do 10 stycznia mają obowiązywać także restrykcje dotyczące kontaktów społecznych, które limitują spotkania do pięciu osób z co najwyżej dwóch gospodarstw domowych, a wyjątkiem mają być święta Bożego Narodzenia, gdy razem będzie mogło przebywać do 10 osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są objęte tym obostrzeniem.

Obecnie w Niemczech panują obostrzenia wprowadzone na początku listopada i przez niemiecką prasę nazwane „miękkim lockdownem”. Sklepy hurtowe i detaliczne są otwarte, ale na jednego klienta musi przypadać co najmniej 10 m² powierzchni handlowej. Dotyczy to wszystkich sklepów o powierzchni do 800 m², natomiast w przypadku większej powierzchni należy zapewnić 20 m² na klienta. Od sześciu tygodni zamknięte są także wszystkie bary i restauracje.

Rząd federalny i władze krajów związkowych zalecają obywatelom powstrzymanie się od sylwestrowych pokazów fajerwerków. Stosowanie wyrobów pirotechnicznych ma być zakazane na ruchliwych placach i ulicach w celu uniknięcia tworzenia się dużych skupisk ludzi.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj