Koronawirus. Przywileje dla zaszczepionych i nowe obostrzenia

Fot. unsplash.com

W powiecie raciborskim nie odnotowano w ostatniej dobie ani jednego nowego zakażenia.

W Polsce jest 8 594 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: wielkopolskiego – 1151, mazowieckiego – 1105 i pomorskiego – 817, w śląskim stwierdzono 694 nowych infekcji. Zmarło 143 chorych – z powodu COVID-19 39, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 104. Całkowita liczba wykrytych zakażeń w Polsce przekroczyła 1,2 miliona, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 25 397. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 22 tys. testów.

- reklama -

W powiecie raciborskim nie odnotowano w ostatniej dobie ani jednego nowego zakażenia.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wynika z niego, że dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 mają zostać zniesione niektóre obostrzenia.

Osoby te będą mogły bez dodatkowych testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także być przyjęte do domu pomocy społecznej. Osoby zaszczepione nie będą też uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich i nie będą musiały obywać kwarantanny, jeżeli będą miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub wrócą z zagranicy. Brak kwarantanny dotyczyć ma także tzw. ozdrowieńców – osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Ponadto mają zostać wprowadzone dodatkowe obostrzenia m.in. w zakresie prowadzenia usług hotelarskich czy działalności galerii handlowych. Na razie nie zostały one sprecyzowane. Rząd chce utrzymać w projekcie ograniczenia dotyczące aktywności fizycznej. Baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness zostaną zamknięte. Sport mogą uprawiać tylko te osoby, które trenują zawodowo. Chodzi też o wesołe miasteczka, parki rozrywki, pokoje zagadek, domy strachu, miejsca do tańczenia i inne formy rozrywki lub rekreacji organizowane w zamkniętej przestrzeni, a także stoki narciarskie.

Projekt ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku.

oprac. /kp/

- reklama -

3 KOMENTARZE

 1. Ja szczepiłam się szepionkami i nigdy nie zdarzyło się omdlenia i uboczne i inni mówią że tak było.
  Teraz po szepionkach nagle covidowych okazuje się z szepionka jest za mocną i ma uboczne .
  Pytam się po co się szczepić i cierpieć w czasie bólów .

 2. To teraz widzę że pszekupstwo głupiego ludu polskiego .
  Coś nie Hallo jest widać.
  Nikt nie chce wziąć odpowiedzialność za ta szczepionka jak by wiedzieli że groźna dla zdrowia naszego jest .

 3. Widzę że pszekupstwo jest za mian szepionka w żułę trutke weżń bo Polak bez mózgu wolnej woli w wszystko uważą czeba im posmarować kassa i kupią wszystko .

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj