Omdlenie pielęgniarki dowodem na szkodliwość szczepionki? Kolejny fake news

Według ekspertów wiara w mity i teorie spiskowe to mechanizm obronny, sposób na radzenie sobie z trudną i nieznaną sytuacją.

Koronawirus od niemal roku jest najważniejszym tematem na całym świecie. Obrósł w wiele mitów i teorii spiskowych. Jedne nie stanowią zagrożenia i są jedynie zabawne, inne mogą szkodzić. Celowe wytworzenie wirusa w chińskim laboratorium, jego depopulacyjny charakter, wyolbrzymianie rozmiarów epidemii przez firmy farmaceutyczne czy wpływ 5G na pojawienie się wirusa – w to najczęściej wierzą Polacy (raport Uniwersytetu Jagiellońskiego „Popularność narracji spiskowych w Polsce czasu pandemii COVID-19”). Inne z teorii mówią, że za pandemią stoi Bill Gates, drugi najbogatszy człowiek świata, który chce się wzbogacić na szczepionce, że w trakcie szczepień ludzie zostaną „zaczipowani”, co ma służyć późniejszej kontroli lub że noszenie maseczek może powodować uszkodzenia mózgu.

- reklama -

Dlaczego ludzie wierzą nawet w nawet najbardziej absurdalne fake newsy? Według ekspertów to mechanizm obronny, sposób na radzenie sobie z trudną i nieznaną sytuacją. – Gdy coś jest niewytłumaczalne, odczuwamy lęk. Dlatego tak wiele rzeczy lubimy sobie tłumaczyć. Wszyscy tak mamy, bo nadawanie zjawiskom sensu sprawia, że mamy poczucie kontroli – wyjaśniał w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Ernest Kuchar, doktor habilitowany nauk medycznych. Czasem także trudno odróżnić prawdę od fałszu. – W przeszłości, gdy ktoś wpadł na dziwny pomysł, mógł o tym powiedzieć co najwyżej rodzinie czy znajomym. Dziś bez żadnych przeszkód działa w internecie i wpływa na innych – twierdzi prof. Kuchar.

Wczoraj, 18 grudnia, internet obiegło nagranie przedstawiające Tiffany Dover, szefową pielęgniarek z oddziału covidowego w szpitalu w Chattanooga, w Tennessee, która zemdlała w czasie konferencji prasowej wkrótce po zaszczepieniu szczepionką Pfizera i BioNTech przeciw COVID-19. Na nagraniu zrobionym ponad kwadrans po przyjęciu przez nią szczepionki słychać, jak opowiada, że jej podwładni są podekscytowani szczepieniami. – Jesteśmy w oddziale covidowym, więc dostaniemy szczepionkę jako pierwsi. I wiem, że naprawdę… Przepraszam, jest mi bardzo słabo – mówi, po chwili mdleje.

Nagranie to zaczęło być udostępnianie jako rzekomy dowód na szkodliwość szczepionek na COVID-19. Okazuje się jednak, że mdlenie po szczepionkach nie jest niczym niezwykłym. Jak informuje na swojej stronie internetowej The Centers for Disease Control and Prevention – w artykule, który po raz pierwszy pojawił się na długo przed pandemią – do omdleń najczęściej dochodzi po podaniu szczepionek HPV, MCV4 i Tdap, ale zdarza się to po praktycznie każdej szczepionce, nawet tych podawanych od dawna. Z powodu tego, że wiele z tych szczepionek nie ma żadnych wspólnych składników, naukowcy podejrzewają, że te omdlenia są powodowane samym procesem szczepienia.

– To reakcja, która zdarza się bardzo często przy szczepieniach lub zastrzykach – podkreślił dyrektor medyczny oddziału ratunkowego szpitala, dr Jesse Tucker w rozmowie z CNN. Sama Tiffany Dover przyznała, że jest ona jedną z osób, które bardzo często mdleją na skutek nawet niezbyt silnego bólu.

oprac. /kp/

- reklama -

5 KOMENTARZE

 1. Co za bzdurne. Brednie !!!!

  Oczywiście że to po szczepieniu !!!!!
  Taaak oczywiście wszystko co się wydarzy po szczepieniu to normalne ! Nie ma związku ze szczepieniem … A jak mają się bronić !? A ten portal który żyd sponsoruje ?

 2. Co za bzdurne. Brednie !!!!

  Oczywiście że to po szczepieniu !!!!!
  Taaak oczywiście wszystko co się wydarzy po szczepieniu to normalne ! Nie ma związku ze szczepieniem … A jak mają się bronić !? A ten portal który żyd sponsoruje

 3. Jaki FAKE NEWS ????
  A czemu kobieta nie wyda oświadczenia głosowego !??? NIE ZYJE ! pokazali jej sobowtórkę którą machała jak reszta ludzi na video !!! Jakaś kpina co media kryją! Na 100000% widać że szczepionka zabija !

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj