Hejt, child grooming, cyberprzestępcy. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Dziecko
Zdjęcie poglądowe, fot. Freepik.com

Raciborscy policjanci zwracają się z apelem do rodziców. Zdalne nauczanie spowodowało, że młodzież coraz więcej czasu spędza przed monitorami komputera, dlatego trzeba rozmawiać z nimi o zagrożeniach występujących w sieci.

Od poniedziałku większość dzieci i młodzieży wróciło do nauczania zdalnego. Ważne jest, abyśmy w tym trudnym czasie nie zapominali o rozmowie z dziećmi, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia w sieci.

- reklama -

Co zrobić, aby Twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

 • rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej
 • nie pozostawiaj dziecka samego w sieci – pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż, jak może rozwijać swoje pasje, ale ostrzeż je także o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć
 • jeśli masz wątpliwości dotyczące treści w sieci, możesz je zgłosić wyspecjalizowanym komórkom do walki z cyberprzestępczością, znajdującym się w komendach wojewódzkich Policji (Komendzie Stołecznej Policji)

Co zrobić, aby korzystanie z Internetu było bezpieczne:

 • aktualizuj oprogramowanie antywirusowe
 • pamiętaj, że treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte
 • nie otwieraj załączników w nieznanych wiadomościach e-mail, nieznanych lub budzących wątpliwość co do nadawcy
 • nie udostępniaj w Internecie swoich danych

Najczęstsze zagrożenia:

 • Złośliwe oprogramowanie

  Instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.

 • Hejt

  Często wystawianie złych, wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety, hejt w sieci w skrajnych przypadkach może doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet samobójstwa.

 • Uwodzenie w Internecie (child grooming)

  To działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak, aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.

 • Materiały epatujące przemocą

  W Internecie można znaleźć filmy lub zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.

 • Uzależnienie od Internetu

  Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie, może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą.

 • Kontakt z internetowymi oszustami

  W sieci pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia, część z nich to, niestety, próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem rzeczy lub usług w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę. Przy zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy możesz otworzyć paczkę i sprawdzić, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli tak nie jest, masz prawo odmówić jego przyjęcia.

/KPP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj