Rynek pracy specjalistów w czasie pandemii

rynek pracy specjalistów

Wystąpienie pandemii w ubiegłym roku utrudniło sytuację na rynku pracy. Mimo spadku ofert pracy w odniesieniu do poprzednich lat, sytuacja prezentowała się lepiej niż prognozy.

Ostatni kwartał 2020 roku i druga fala pandemii oraz kolejne obostrzenia wpłynęły na ponowny spadek ofert pracy, jednakże nadal ich liczba utrzymywała się na wysokim poziomie. Skutkowało to tym iż w pierwszym półroczu 2020 roku pojawiło się 44% ogółu ofert pracy na portalu pracuj.pl, a w drugim półroczu 56%. W 2019 sytuacja była odwrotna, więcej ofert pracy pochodziło pierwszego półrocza.

- reklama -

Jacy specjaliści poszukiwani?

Branże najczęściej prowadzące rekrutacje w 2020 roku to bankowość i finanse- 11% ofert. Nieco mniej ofert pracy- po 9% pochodziło z branży handel i sprzedaż B2C oraz produkcja produktów szybkozbywalnych. Z branży IT i handel B2B odnotowano po 7% ofert pracy. Natomiast z budownictwa i inżynierii- 6%.
Wśród najczęściej rekrutowanych specjalizacji wymienić można handel i sprzedaż, prawie co trzecie ogłoszenie pochodziło z tej branży. W przypadku obsługi klienta na portalu znalazło się 18% ofert pracy z tej branży, co w porównaniu do 2019 roku oznacza spadek o 3%.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here