Branża turystyczna w woj. śląskim otrzyma wsparcie

pakiet turystyka
Fot. Patryk Pyrlik/UMWS

Marszałek województwa w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki deklaruje pomoc w wysokości 84 mln zł.

84 mln zł przekaże Województwo Śląskie poszkodowanej przez epidemię koronawirusa branży turystycznej. W pierwszej kolejności wsparciem objęte będą gminy położone w Beskidzie Śląskim, Śląsku Cieszyńskim i Beskidzie Żywieckim, które posiadają na swoim terenie zimową infrastrukturę turystyczną, w tym stoki narciarskie. W drugiej kolejności środki trafią do gmin z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, których potencjał turystyczny jest największy.

- reklama -

– Turystyka jest jedną z tych branż, w którą koronawirus uderzył najbardziej. Przedsiębiorcy potrzebują takiej formy wsparcia, która pomoże im szybko odzyskać klientów. Śląski Pakiet dla Turystyki jest odpowiedzią samorządu województwa na kryzys w tej branży. Wspierając i promując konkretne atrakcje czy obiekty turystyczne, chcemy realnie przyczynić się do jej odbudowy – przekonuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Blisko 90% hoteli odnotowało po wprowadzeniu rządowych obostrzeń średnią frekwencję poniżej 20%, z czego prawie 6 na 10 hoteli poniżej 10%. W styczniu sytuacja uległa dalszemu pogorszeniu. Przykładowo w Szczyrku 90% przychodów pochodzi z podatków firm turystycznych, zaś 60-70% z nich generowanych jest właśnie zimą. Podobna sytuacja dotyczy pozostałych gmin posiadających zimową infrastrukturę turystyczną, w tym przede wszystkim stoki narciarskie, które są motorem napędowym.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj