1000 gmin w programie Czyste Powietrze

wfos swietochlowice
1000 gmin w programie Czyste Powietrze. Fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW

Zainteresowanie programem w województwie śląskim jest zdecydowanie największe w skali całego kraju i cały czas wzrasta. Złożonych zostało już blisko 28 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 400 mln zł.

Świętochłowice to tysięczna gmina w Polsce, która podpisała porozumienie o współpracy w ramach Czystego Powietrza. Dla gmin, które przystąpią do programu, przygotowano specjalny pakiet zachęt. Przedstawili go podczas spotkania z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego minister klimatu i środowiska oraz prezes NFOŚiGW. Korzyści dla samorządów to m.in. do 30 tys. zł na uruchomienie i prowadzenie przez rok punktu informacyjno-konsultacyjnego Czystego Powietrza oraz bonusy za złożone wnioski.

- reklama -

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że Czyste Powietrze jest największym projektem proekologicznym w polskiej historii i jednocześnie najważniejszym projektem służącym skutecznej walce ze smogiem w naszym kraju. – Wprowadziliśmy szereg usprawnień do tego programu, aby ułatwić Polakom korzystanie z niego. Nasze działania pozwolą na jeszcze sprawniejszą realizację, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści dla poprawy stanu naszego środowiska i jakości powietrza – mówił Mateusz Morawiecki.

Wprowadzone usprawnienia programu, m.in. uproszczenie zasad przyznawania dotacji, skrócenie czasu rozpatrywania wniosków, możliwość składania wniosku online, integracja z programem Mój Prąd czy podwyższenie dotacji dla najuboższych zaowocowały większą liczbą składanych wniosków o dofinansowanie na wymianę tzw. kopciuchów.

– Od grudnia 2019 r. do grudnia 2020 r. odnotowaliśmy niemal trzykrotny wzrosty liczby złożonych wniosków o dofinansowanie. To pokazuje, że wprowadzone przez nas zmiany przynoszą zamierzony efekt. Pracujemy nad dalszym rozwojem, przyśpieszeniem wdrażania i kolejnymi uproszczeniami programu. Chcemy, by Czyste Powietrze był wzorcowym przykładem działania ponad podziałami politycznymi w trosce o dobro społeczne. Dlatego przygotowaliśmy pakiet zachęt dla gmin do zaangażowania się w program – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dzięki pakietowi zachęt gminy będą mogły stworzyć na swoim terenie punkty konsultacyjne, gdzie każdy mieszkaniec otrzyma stosowną pomoc, np. przy wypełnieniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie w Programie Czyste Powietrze.

– Pakiet korzyści czeka na wszystkie gminy, które do końca lutego zgłoszą się do WFOŚiGW, a do końca maja 2021 r. podpiszą porozumienie o współpracy przy programie. To bilet do dodatkowych korzyści dla samorządów: do 30 tys. zł na uruchomienie i prowadzenie przez rok punktu informacyjno-konsultacyjnego Czystego Powietrza, bonusy za złożone wnioski, w tym 150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania oraz dodatkowa nagroda w konkursie za największą liczbę złożonych wniosków w danym roku – wyjaśniał prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do współpracy przystąpiło już tysiąc gmin na terenie całego kraju. Tysięczną gminą są Świętochłowice. Umowę uroczyście podpisali prezydent miasta Daniel Beger i Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Bardzo się cieszę, że to właśnie tu, na Śląsku mogliśmy taką umowę podpisać. Dobra współpraca między funduszem a samorządami już przynosi coraz większe zainteresowanie mieszkańców programem, co wpływa na liczbę składanych wniosków. To z kolei przekłada się na poprawę jakości powietrza. Jestem przekonany, że ogłoszony pakiet zachęt przyspieszy przystępowanie do programu. W ostatnich dniach dostajemy bowiem mnóstwo pytań ze strony włodarzy gmin o możliwość współpracy – mówi Tomasz Bednarek, prezes katowickiego funduszu.

Zainteresowanie programem w województwie śląskim jest zdecydowanie największe w skali całego kraju i cały czas wzrasta. Złożonych zostało już blisko 28 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 400 mln zł. W ciągu 10 lat na poprawę jakości powietrza zostanie przeznaczonych ponad 100 mld zł. Do tej pory w ramach programu złożono w całym kraju ponad 200 tys. wniosków.

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj