Schronienie dla bezdomnych. Jak możemy pomóc?

Ogrzewalnia
Budynek ogrzewalni. Tu każdy znajdzie schronienie w mroźną noc.

Na termometrach kilka stopni mrozu. Prognozy mówią o jeszcze niższych temperaturach, a te w połączeniu z brakiem dachu nad głową stanowią śmiertelne zagrożenie. Poniżej informacje, dzięki którym możemy pomóc bezdomnym i innym osobom w potrzebie. 

Pomoc osobom bezdomnym na terenie gminy Racibórz koordynuje Ośrodek Pomocy Społecznej. Przygotowania do zimy ruszają zawsze z wyprzedzeniem. Rodziny i osoby znajdujące się w trudnej życiowo sytuacji, objęte wsparciem OPS-u w te szczególnie trudne dla nich miesiące mogą liczyć m. in. na opał, czy zasiłki celowe na zakup ciepłej odzieży i obuwia. OPS pomaga także w finansowaniu awarii piecyków, trudno bowiem sobie wyobrazić przetrwanie zimy w nieogrzewanym mieszkaniu. Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi także całodobową infolinię, pod którą przyjmowane są zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych oraz realizuje wspólne działania ze strażnikami miejskimi i dzielnicowymi polegające na monitoringu miejsc, w których mogą przebywać osoby potrzebujące schronienia.

- reklama -

Strażnik i policjant na pierwszej linii ognia

W Raciborzu poszukiwaniem miejsc, w których przebywają bezdomni, zajmują się straż miejska i policja. Funkcjonariusze w mroźne dni kontrolują pustostany, klatki schodowe, piwnice i altanki działkowe, gdzie najczęściej koczują osoby bezdomne. Wszystkie napotkane przez mundurowych osoby pozbawione dachu nad głową są informowane i zachęcane do korzystania z pomocy.

Dach nad głową

Na terenie Raciborza działają następujące instytucje, w których osoby bezdomne mogą uzyskać bezpośrednią pomoc i schronienie:

  • Schronisko Dla Bezdomnych „Arka N” prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza”, ul. Wiejska 18 A w Raciborzu tel. 32 415 51 69
  • Ogrzewalnia prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza” działa 7 dni w tygodniu. Zlokalizowana jest przy ul. Wiejskiej 18a w Ocicach obok Schroniska dla Osób Bezdomnych.

Ważne telefony

Pomoc osobom bezdomnym na terenie gminy Racibórz koordynuje Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 1, nr. tel. 32/415 2650, 32/419 0642, 32/419 0643, 32/415 1888

Poza godzinami pracy Ośrodka Pomocy Społecznej koordynator ds. pomocy osobom bezdomnym w Raciborzu

tel. 506 477 557

Bezpłatna infolinia o możliwościach pomocy osobom bezdomnym dla całego Województwa Śląskiego, nr całodobowy: tel. 987

W sytuacjach zagrożenia należy dzwonić po pomoc na numery alarmowe:
997 – POLICJA
986 – STRAŻ MIEJSKA
999 – POGOTOWIE RATUNKOWE
112 – SŁUŻBY RATOWNICZE

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here