Poseł Lewicy interweniuje w sprawie Rafako

Fot. Facebook Maciej Kopiec

– Bez pomocy spółka prawdopodobnie upadnie, bo nie będzie miała możliwości wdrożenia planu restrukturyzacyjnego. Tym samym zostawi podczas pandemii ponad tysiąc rodzin bez źródła utrzymania, wierzycieli z wielomilionowymi stratami, a miasto Racibórz bez wpływów podatkowych – tłumaczy Maciej Kopiec.

Poseł Ziemi Śląskiej Maciej Kopiec złożył interpelacje w sprawie Rafako do premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, wystosował również listy z prośbą o pomoc w uratowaniu ponad tysiąca miejsc pracy i ocalenia polskiej myśli technicznej potrzebnej w niezależnej dekarbonizacji. Natomiast 12 lutego została wysłana interwencja poselska do Agencji Rozwoju Przemysłu, która do tej pory nie udzieliła odpowiedzi na wniosek firmy Rafako o pożyczkę. Bez tej pomocy raciborska spółka nie będzie mogło funkcjonować.

- reklama -

– Rafako S.A. to polskie przedsiębiorstwo, które od 72 lat pełni ważną rolę w krajowej gospodarce i lokalnej społeczności, dając pracę 1300 osobom. Od wielu lat firma zapewniała stabilne miejsca pracy, zawsze aktywnie włączała się w życie lokalnej społeczności, poprzez tworzenie miejsc rekreacji, rozwijając wiele dyscyplin sportowych oraz budując ośrodki wypoczynkowe dla pracowników i ich rodzin. Obecnie, z wielu powodów, także przez pandemię, spółka przeżywa kryzys, a do przetrwania potrzebuje wsparcia ze strony państwa, które za pośrednictwem Polskiego Funduszu Rozwoju jest właścicielem, aż 9,9% akcji – tłumaczy Maciej Kopiec.

– Pomimo tego spółki z udziałem Skarbu Państwa zagłosowały przeciwko realnemu i konkretnemu planu restrukturyzacji, który został zaproponowany przez zarząd Rafako S.A. i zaakceptowany przez wierzycieli. Takie postępowanie może skutkować stratami skarbu państwa sięgającymi nawet miliarda złotych – podkreśla poseł Lewicy.

W grudniu zeszłego roku Rafako złożyło wniosek o pomoc publiczną w ramach Polityki Nowej Szansy. Agencja Rozwoju Przemysłu mimo tego, że chodzi tutaj o pożyczkę – w postaci 50 mln złotych, a nie bezzwrotne środki, nadal nie ustosunkowała się do tego wniosku. – Bez pomocy spółka prawdopodobnie upadnie, bo nie będzie miała możliwości wdrożenia planu restrukturyzacyjnego. Tym samym zostawi podczas pandemii ponad tysiąc rodzin bez źródła utrzymania, wierzycieli z wielomilionowymi stratami, a miasto Racibórz bez wpływów podatkowych. Zostawi także skarb państwa z miliardową stratą – tłumaczy Maciej Kopiec. Ponadto, takie projekty jak Blok Energetyczny w Jaworznie, Elektrociepłownia Radlin czy Bloki Energetyczne w Bełchatowie stracą wykonawcę i będą zmuszone do ponownego rozpisania przetargów, co ponownie poskutkuje wielomilionowymi stratami.

List do Prezesa Rady Ministrów
List do Ministra Aktywów Państwowych

Interpelacja – Prezes Rady Ministrów
Interpelacja – Minister Aktywów Państwowych
Interwencja – Agencja Rozwoju Przemysłu

oprac. /kp/

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here