Koronawirus. Niezapowiedziana nowelizacja przepisów w sprawie obostrzeń. Co się zmieniło?

koronawirus
Fot. freepik.com

W przepisach dodano m.in. nowe osoby do pierwszej grupy szczepień, zwolniono niektóre grupy z obowiązkowej kwarantanny oraz wprowadzono nowe reguły dotyczące działania kasyn.

W Polsce odnotowano 6 310 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej pochodzi z województw: mazowieckiego – 1 028, warmińsko-mazurskiego – 725, pomorskiego – 515 i śląskiego – 461. Zmarło 247 osób – 47 z powodu COVID-19, natomiast 200 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Ostatniej doby wykonano 41 975 testów na obecność SARS-CoV-2. Bilans epidemii w Polsce to 1 648 962 zakażeń, 42 436 zgonów i 1 389 516 ozdrowień. Dotąd wykonano także 2 759 436 szczepień.

- reklama -

W poniedziałek kilka godzin przed północą na stronach Dziennika Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Większość przepisów weszło w życie dziś, 23 lutego. Najważniejsze z nich dotyczą kwestii związanych z odbywaniem obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Polski i wskazania, kto jest z niej zwolniony.

Z kwarantanny zwolnieni zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową. Nowe przepisy doprecyzowują ponadto, że kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Jest także przesunięcie w kolejności szczepień – osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach zostały włączone do grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19 i mają być szczepieni po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Poszerzono także grupę uprawnionych do szczepionek w ramach grupy pierwszej pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

Rozporządzenie uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego ma być negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy te mają być bezpłatne.

Do 28 lutego w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m² powierzchni dostępnej dla klientów przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m – z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna będą musiały być zamieszczone informacje o limicie osób, zaś obsługa będzie musiała podejmować środki zapewniające jego przestrzeganie. Klienci kasyn i salonów z automatami nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

Zgodnie z rozporządzeniem z zakazu zgromadzeń wyłączone będą konkursy na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich oraz konkursów na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here