560 tys. zł dofinansowania na termomodernizację kamienicy w Sudole

raciborz sudol
W tym roku modernizacji poddana zostanie m.in. kamienica przy ul. Hulczyńskiej 134. Fot. UM Racibórz

Budynek przy ul. Hulczyńskiej 134 Raciborzu będzie docieplony, wymienione będą w nim drzwi i okna, a także źródło ciepła.

Urząd Marszałkowski ogłosił projekty wybrane do dofinansowania w konkursie z poddziałania dot. efektywności energetycznej. Wybrano 17 projektów na łączną kwotę ponad 21 mln zł. Wśród nich jest raciborski wniosek dotyczący termomodernizacji jednej z raciborskich kamienic. Racibórz otrzyma ponad 560 tys. zł.

- reklama -

– Modernizacja nieefektywnych energetycznie, zaniedbanych i kosztownych w utrzymaniu kamienic to jeden z frontów walki z niską emisją i sposób na poprawę warunków mieszkaniowych raciborzan – podkreśla raciborski magistrat. W tegorocznym budżecie na zadania związane z poprawą efektywności energetycznej zasobu komunalnego przeznaczone jest 5,5 mln zł. Dodatkowo na remonty i modernizacje lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Racibórz zaplanowano 1 mln zł i na zmianę systemu grzewczego w lokalach mieszkalnych kolejny 1 mln zł.

W 2021 r. przeprowadzone będą termomodernizacje w kamienicach przy ul. Fabrycznej, Mysłowickiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Inwestycje te są finansowane przy udziale kosztów zewnętrznych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Również w tym roku modernizacji poddana zostanie kamienica przy ul. Hulczyńskiej 134. – Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego zadania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. 1 marca opublikowana została informacja o jego wyborze do dofinansowania. Projekt przewiduje docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wymianę źródła ciepła z węglowego na gazowe wraz z instalacjami c.o. i gazową. Ponadto zaplanowano wymianę instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz drenaż opaskowy – informuje raciborski magistrat.

W wyniku realizacji inwestycji stopień poprawy efektywności energetycznej wyniesie 81,38%, stopień redukcji CO2 odprowadzanego do atmosfery 88,3%, a stopień redukcji emisji pyłu PM10 – 100%.

Koszt całkowity zadania to 764 396,85 zł, natomiast dofinansowanie wyniesie 568 719,20 zł.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here