Racibórz zaprasza jerzyki. Mieszkańcy mogą zawiesić bezpłatne budki lęgowe

jerzyk ptak
Fot. PAP

– Jeśli latem dokuczają Ci komary i chcesz razem z nami w sposób naturalny i przyjazny dla środowiska zabezpieczyć się przed tymi natrętnymi owadami, przyłącz się do akcji wieszania budek lęgowych dla jerzyków – zachęca raciborski magistrat.

Jerzyki to objęte ścisłą ochrony ptaki, bardzo wytrwali lotnicy, w locie łapią pokarm, piją, zbierają materiał na gniazdo, a nawet śpią. Zimują w Afryce Południowej, do Polski przylatują dopiero w maju, a odlatują już w sierpniu. To także sprzymierzeńcy człowieka w walce z uprzykrzającymi życie komarami i meszkami, których populacja znacznie wzrasta podczas upałów. Korzyści wynikające ze zwiększenia liczebności jerzyków, przełożą się na zmniejszenie liczebności tych owadów w mieście. Jeden jerzyk może ich zjeść w ciągu dnia dziesiątki tysięcy.

- reklama -

Miasto Racibórz od kilku lat podejmuje próby zmniejszania uciążliwości insektów poprzez zwiększenie populacji jerzyków. Przy okazji prac termomodernizacyjnych budynków w zasobach mieszkaniowych gminy montowane są budki lęgowe dla tego gatunku ptaków. W ostatnich dwóch latach zamontowanych zostało kilkadziesiąt takich budek. Teraz rusza z pilotażową akcją wieszania budek lęgowych dla jerzyków m.in. na blokach, kamienicach, budynkach użyteczności publicznej.

Osoby, które są zainteresowane pozyskaniem budki dla jerzyka, mogą zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta – osobiście (2. piętro UM), mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 32 755 06 77. Zgłoszenia przyjmowane będą do 9 marca.

– Proponujemy nieodpłatne przekazanie budek lęgowych dla jerzyków. Ich zamontowanie na budynkach będzie leżało po stronie właścicieli, zarządców obiektów. Jeśli chcesz się włączyć w tę inicjatywę, prosimy o kontakt i podanie ilości budek do zamontowania oraz wskazanie budynków, na których zasadnym i technicznie wykonalnym jest umieszczenie sztucznych budek dla jerzyków. Liczymy na Wasz odzew! – zachęca urząd miasta.

Wytyczne, które mogą być pomocne do wytypowania miejsc do montażu budek.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here