Dwugodzinny panel dyskusyjny to drugie, po przeprowadzonych w połowie lutego konsultacjach z mieszkańcami, wydarzenie, które jest pomocne w zidentyfikowaniu potrzeb, wyzwań i oczekiwanych kierunków rozwoju Raciborza.
1 marca odbyły się warsztaty z udziałem prezesów i kierownictwa instytucji, spółek i organów państwowych, szefów formacji mundurowych, służb, inspekcji, przedstawicieli zarządów i właścicieli największych raciborskich firm, prezydentów Raciborza, kierowników jednostek organizacyjnych miasta i przedstawicieli 3-ciego sektora. Dwugodzinny panel dyskusyjny to drugie, po przeprowadzonych w połowie lutego konsultacjach z mieszkańcami, wydarzenie, które jest pomocne w zidentyfikowaniu potrzeb, wyzwań i oczekiwanych kierunków rozwoju Miasta. Zebrane opinie po zestawieniu ich z innymi informacjami diagnostycznymi mają posłużyć stworzeniu założeń strategii.
– Nie znaleźliśmy się tutaj przez przypadek. Współtworzymy strategię Raciborza – miasta na dobru którego wszystkim nam zależy. Razem wsiadamy do tego rollercoastera i to od nas zależy którą trasą pojedziemy i jak wysokich wzniesień po drodze doświadczymy. Jako miasto mamy wiele atutów po które musimy sięgnąć, które należy wykorzystać! – zachęcał do aktywnego udziału uczestników spotkania prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
Uczestnicy spotkania prowadzonego przez zewnętrznych ekspertów Marcina Barona i Luka Palmena w trzech rundach odpowiadali na wyzwania, przed którymi stoi Racibórz w perspektywie roku 2030 w zakresie:
• życia społecznego, kultury i spędzania czasu wolnego, edukacji, zdrowia oraz polityki społecznej
• polityki przestrzennej i środowiskowej, transportu i mieszkalnictwa
• rozwoju gospodarczego i rynku pracy
– To wyjątkowo cenne spotkanie. Każdy z państwa wniósł dzisiaj swój bagaż doświadczenia, ekspercką wiedzę, spostrzeżenia i pomysły na rozwój Raciborza. Dziękuję za to zaangażowanie i proszę o więcej. Zachęcam do wypełnienia ankiety, udziału w kolejnych warsztatach i spotkaniach. – tak wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk zwrócił się do obecnych na sali liderów.
W spotkaniu liderów udział wzięli m.in. prezesi i dyrektorzy Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wód Polskich, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, spółek PKP Nieruchomości i PLK, dyrektorzy instytucji powiatowych: Powiatowego Urzędu Pracy i Szpitala Rejonowego, Rektor PWSZ, komendanci i przedstawiciele służb mundurowych, prezesi i właściciele największych raciborskich firm, kierownicy jednostek organizacyjnych miasta oraz przedstawiciele 3-go sektora.
Przyjdź na warsztaty
Do współpracy nad tworzeniem strategii Miasto zaprasza chętnych mieszkańców i reprezentantów różnych grup społecznych i środowisk. Przed nami warsztaty branżowe i spotkania w dzielnicach.
• Warsztaty branżowe
Społeczeństwo i życie miasta – 12 kwietnia
Przestrzeń, ekologia, transport, mieszkania – 14 kwietnia
Gospodarka, biznes, nauka – 19 kwietnia
• Warsztaty w dzielnicach
Stara Wieś / Proszowiec / Miedonia / Łąkowa / Wandy / 1-go Maja / Polna / Pomnikowa / Opawska-koniec – 10 marca 2021 r., 17:00, Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu
Ocice / Nowe Zagrody – 15 marca 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Raciborzu Ocicach
Ostróg / Centrum – 17 marca 2021 r., 17:00, Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu
Płonia / Obora / Brzezie / Markowice – 22 marca 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Raciborzu
Sudół / Studzienna – 7 kwietnia 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Raciborzu
Aby wziąć udział w warsztatach wystarczy się zgłosić wysyłając maila na [email protected]
Druga połowa roku poświęcona zostanie konsultacjom z gminami sąsiednimi, regionem oraz urzędami państwowymi. Przeprowadzone zostaną również konsultacje społeczne – podczas których każdy będzie mógł wnieść swoje rekomendacje do projektu dokumentu. Równolegle będzie realizowana ocena oddziaływania planowanych przedsięwzięć na środowisko. U progu zimy skonsultowana strategia będzie przedmiotem obrad Rady Miasta Raciborza.
Wypełnij ankietę
Do 8 marca każdy zainteresowany może wypełnić elektroniczną ankietę i w ten sposób podzielić się opinią dotyczącą rozwoju Raciborza oraz pomysłami na przyszłość miasta. Jak dotąd przesłano 700 formularzy. Wyniki badania ankietowego będą jedną z podstaw definiowania zapisów strategii Raciborza do 2030 r.
/UM Racibórz oprac. c/