Trwają prace nad strategią Raciborza. Za nami warsztaty liderów [ZDJĘCIA]

Spotkanie
Prace nad strategią Fot. UM Racibórz

Dwugodzinny panel dyskusyjny to drugie, po przeprowadzonych w połowie lutego konsultacjach z mieszkańcami, wydarzenie, które jest pomocne w zidentyfikowaniu potrzeb, wyzwań i oczekiwanych kierunków rozwoju Raciborza.

1 marca odbyły się warsztaty z udziałem prezesów i kierownictwa instytucji, spółek i organów państwowych, szefów formacji mundurowych, służb, inspekcji, przedstawicieli zarządów i właścicieli największych raciborskich firm, prezydentów Raciborza, kierowników jednostek organizacyjnych miasta i przedstawicieli 3-ciego sektora. Dwugodzinny panel dyskusyjny to drugie, po przeprowadzonych w połowie lutego konsultacjach z mieszkańcami, wydarzenie, które jest pomocne w zidentyfikowaniu potrzeb, wyzwań i oczekiwanych kierunków rozwoju Miasta. Zebrane opinie po zestawieniu ich z innymi informacjami diagnostycznymi mają posłużyć stworzeniu założeń strategii.

- reklama -

– Nie znaleźliśmy się tutaj przez przypadek. Współtworzymy strategię Raciborza – miasta na dobru którego wszystkim nam zależy. Razem wsiadamy do tego rollercoastera i to od nas zależy którą trasą pojedziemy i jak wysokich wzniesień po drodze doświadczymy. Jako miasto mamy wiele atutów po które musimy sięgnąć, które należy wykorzystać! – zachęcał do aktywnego udziału uczestników spotkania prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Uczestnicy spotkania prowadzonego przez zewnętrznych ekspertów Marcina Barona i Luka Palmena w trzech rundach odpowiadali na wyzwania, przed którymi stoi Racibórz w perspektywie roku 2030 w zakresie:
• życia społecznego, kultury i spędzania czasu wolnego, edukacji, zdrowia oraz polityki społecznej
• polityki przestrzennej i środowiskowej, transportu i mieszkalnictwa
• rozwoju gospodarczego i rynku pracy

– To wyjątkowo cenne spotkanie. Każdy z państwa wniósł dzisiaj swój bagaż doświadczenia, ekspercką wiedzę, spostrzeżenia i pomysły na rozwój Raciborza. Dziękuję za to zaangażowanie i proszę o więcej. Zachęcam do wypełnienia ankiety, udziału w kolejnych warsztatach i spotkaniach. – tak wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk zwrócił się do obecnych na sali liderów.

W spotkaniu liderów udział wzięli m.in. prezesi i dyrektorzy Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wód Polskich, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, spółek PKP Nieruchomości i PLK, dyrektorzy instytucji powiatowych: Powiatowego Urzędu Pracy i Szpitala Rejonowego, Rektor PWSZ, komendanci i przedstawiciele służb mundurowych, prezesi i właściciele największych raciborskich firm, kierownicy jednostek organizacyjnych miasta oraz przedstawiciele 3-go sektora.

Przyjdź na warsztaty

Do współpracy nad tworzeniem strategii Miasto zaprasza chętnych mieszkańców i reprezentantów różnych grup społecznych i środowisk. Przed nami warsztaty branżowe i spotkania w dzielnicach.

• Warsztaty branżowe
­ Społeczeństwo i życie miasta – 12 kwietnia
­ Przestrzeń, ekologia, transport, mieszkania – 14 kwietnia
­ Gospodarka, biznes, nauka – 19 kwietnia

• Warsztaty w dzielnicach
­ Stara Wieś / Proszowiec / Miedonia / Łąkowa / Wandy / 1-go Maja / Polna / Pomnikowa / Opawska-koniec – 10 marca 2021 r., 17:00, Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu
­ Ocice / Nowe Zagrody – 15 marca 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Raciborzu Ocicach
­ Ostróg / Centrum – 17 marca 2021 r., 17:00, Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu
­ Płonia / Obora / Brzezie / Markowice – 22 marca 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Raciborzu
­ Sudół / Studzienna – 7 kwietnia 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Raciborzu

Aby wziąć udział w warsztatach wystarczy się zgłosić wysyłając maila na [email protected]

Druga połowa roku poświęcona zostanie konsultacjom z gminami sąsiednimi, regionem oraz urzędami państwowymi. Przeprowadzone zostaną również konsultacje społeczne – podczas których każdy będzie mógł wnieść swoje rekomendacje do projektu dokumentu. Równolegle będzie realizowana ocena oddziaływania planowanych przedsięwzięć na środowisko. U progu zimy skonsultowana strategia będzie przedmiotem obrad Rady Miasta Raciborza.

Wypełnij ankietę 

Do 8 marca każdy zainteresowany może wypełnić elektroniczną ankietę i w ten sposób podzielić się opinią dotyczącą rozwoju Raciborza oraz pomysłami na przyszłość miasta. Jak dotąd przesłano 700 formularzy. Wyniki badania ankietowego będą jedną z podstaw definiowania zapisów strategii Raciborza do 2030 r.

Wypełnij ankietę tutaj

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj