Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza na nowe wystawy

zamek piastowski raciborz
Fot. Zamek Piastowski w Raciborzu

„Ikona – Grafika – Symbolika” i „100 lat plebiscytu na Górnym Śląsku” – to nowe wystawy czasowe, które już wkrótce będzie można oglądać w dawnej siedzibie Piastów.

Od 9 marca w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu będzie można oglądać nową wystawę pt. „Ikona – Grafika – Symbolika” autorstwa Dariusza Nowaka, absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu.

- reklama -

Autor wystawy jest miłośnikiem chrześcijańskiego wschodu, historii i sztuki. W efekcie powstała wystawa łącząca ikony, współczesny design i dydaktykę. Głównym elementem jest tryptyk ikon, a uzupełnieniem i wyjaśnieniem jest seria plakatów, które zawierają informacje na temat danego koloru w sztuce sakralnej wschodu.

– Kolor w ikonie, jak i w szeroko pojętej sztuce ma nie tylko walor estetyczny. Za pomocą koloru budujemy historię i przekaz dzieła. Zawieramy w nim informacje, które w sposób symboliczny oddziałują na naszą wrażliwość – mówi Dariusz Nowak, autor ekspozycji.

Zwiedzać wystawę można będzie od wtorku do piątku w godz. 9:00-16:00, a w soboty i niedziele w godz. 10:00-18:.00. Wstęp po wykupieniu biletu wstępu w Punkcie Informacji Turystycznej.

Natomiast 20 marca o godz. 17:00 w domu książęcym, w sali żyrandolowej odbędzie się otwarcie nowej wystawy filatelistycznej pt. „100 lat plebiscytu na Górnym Śląsku”. Prezentowane na wystawie walory pochodzą ze zbiorów Josefa Drobnego, byłego mieszkańca Tworkowa mieszkającego od wielu lat w Niemczech. Ze względu na obostrzenia w wernisażu będzie mogła uczestniczyć ograniczona liczba osób z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych.

Wystawa filatelistyczna dotycząca okresu plebiscytowego obejmuje okres od 11 lutego 1920 r. do 10 lipca 1922 r., kiedy to Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku przekazała zarządzanie komunalne miejscowym władzom. W wyniku postanowienia z Wersalu z 28 czerwca 1919 r. terytorium objęte plebiscytem stało się Autonomią. Władzę nadrzędną przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku składająca się z przedstawicieli trzech państw: Francji, Anglii i Włoch pod przewodnictwem francuskiego generała Henriego Louisa Edouarda Le Ronda. We Francji zostały też wydrukowane znaczki dla nowo powstałego terytorium Autonomii Górnego Śląska.

Wystawa pokazuje nam filatelistyczną historię tego okresu:
– część pierwsza dotyczy znaków pocztowych, chronologicznego wydania oraz ich rodzaju i ostemplowania;
– część druga pokazuje walory filatelistyczne różnych miejscowości Górnego Śląska;
– część trzecia pokazuje walory filatelistyczne miejscowości okręgu raciborskiego;
– część czwarta zawiera walory filatelistyczne samego miasta Raciborza;
– część piąta jest zbiorem różnych dokumentów, w tym Komisji Plebiscytowej i Rządzącej oraz Komitetów Parytetycznych, karty identyfikacyjnej dla mieszkańców Autonomii Górnego Śląska, a także propagandy i pieniądza namiastkowego.

Dodatkowymi walorami są same dokumenty w postaci paszportów dla uprawnionych do głosowania z poza terenu Górnego Śląska, mapy oraz listy wyników wyborów w okręgu raciborskim.

– Filatelistyką pasjonuję się już od najmłodszych lat, a od około 20 lat szczególnie walorami filatelistycznymi okręgu raciborskiego. Dlatego że badania tematu filatelistycznego nie można dobrze prowadzić nie znając historii – filatelistyka jest przecież jej odzwierciedleniem – postanowiłem się również z tą stroną zaznajomić. Naturalnie największym dawcą informacji okazał się ksiądz dr Augustin Weltzel i jego dzieła. Poza tym jeszcze Johannes Knie, Felix Triest i Hugo von Saurma-Jeltsch. Wielką pomocą okazała się przynależność do grup zainteresowań w związku filatelistycznym w Niemczech, a w szczególności do Arbeitsgemeinschaft Deutsche Ostgebiete i znajomość takich osobistości jak Rolf Ritter, prof. dr Hans-Joachim Anderson oraz prof. dr med. Norbert Urban pochodzący z Bielszowic. Ponadto jestem członkiem koła filatelistycznego Briefmarkensammlerverein Bayer e. V. Leverkusen – mówi Josef Drobny, autor wystawy.

Z okazji 100. rocznicy Plebiscytu Poczta Polska przygotowała specjalny datownik okolicznościowy, który stosowany będzie 20 marca 2021 r. Został zaprojektowany przez Josefa Drobnego.

Wystawę w dawnej siedzibie Piastów będzie można oglądać do niedzieli 28 marca. Zwiedzać wystawę można będzie od wtorku do piątku w godz. 9:00-16:00, a w soboty i niedziele w godz. 10:00-18:.00. Wstęp po wykupieniu biletu wstępu w Punkcie Informacji Turystycznej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj