Duże zainteresowanie mieszkańców Raciborza lodowiskiem na rynku

lodowisko raciborz
Fot. UM Racibórz

Przy zachowaniu limitu osób przebywających jednocześnie na lodowisku oraz okresowym jego zamknięciu łącznie ślizgało się ponad 5 tys. osób.

Pomimo trwającej pandemii i związanych z nią obostrzeń lodowisko na raciborskim rynku cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Przy zachowaniu limitu osób przebywających jednocześnie na lodowisku oraz okresowym jego zamknięciu łącznie ślizgało się na nim ponad 5 tys. osób.

- reklama -

– Wszystkim, którzy korzystali z lodowiska, dziękujemy za zainteresowanie i z przyjemnością informujemy, że w budżecie miasta została już zabezpieczona kwota 300 tys. zł na lodowisko na rynku w kolejnym zimowym sezonie 2021/2022. Pamiętajmy jednak, że jest ono tylko półśrodkiem, ponieważ naszym celem jest oddanie do użycia mieszkańcom zadaszonego lodowiska z prawdziwego zdarzenia. Wniosek prezydenta Dariusza Polowego o wprowadzenie takiej inwestycji do tegorocznego budżetu trafi pod obrady rady miasta jeszcze tej wiosny. Jeśli radni zaakceptują tę inicjatywę prezydenta, to jeszcze w tym roku będzie możliwe korzystanie z nowoczesnego, zadaszonego lodowiska w naszym mieście. Warto nadmienić, że planowane rozwiązania skutecznie działają już i dają radość mieszkańcom m.in. Berlina, Warszawy, Szczecina, Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego czy Krakowa – informuje Urząd Miasta Racibórz.

Pracownik urzędu miasta pojechał do Ostrowa Wielkopolskiego, żeby na miejscu zweryfikować funkcjonalność działania lodowiska w warunkach, jakie miały miejsce tej zimy. Obfite opady śniegu w żaden sposób nie wpłynęły na funkcjonowanie lodowiska oraz nie stworzyły zagrożenia w Ostrowie Wielkopolskim, a jest to obiekt, który ma zadaszenie wykonane tą samą technologią, która planowana jest w Raciborzu. Zdecydowano się na pokrycie dachu materiałem PVC na stalowej konstrukcji z powodów zarówno ekonomicznych, jak i praktycznych. – Tegoroczna zima dała się nam we znaki dużą ilością opadów śniegu. Na bieżąco monitorujemy obiekt. Pokrywa śnieżna dzięki krzywiźnie dachu zsuwa się samoczynnie. Jak dotąd nie musieliśmy ani razu interweniować – poinformował Karol Nawrat, kierownik obiektu w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrowskie lodowisko działa od listopada 2017 r. i w sezonie zimowym cieszy się ogromną popularnością. Jak podaje Karol Nawrat, poza czasem pandemii codziennie odwiedza je od 600 do 1000 osób. Łyżwiarze przyjeżdżają z całego powiatu i okolicznych miejscowości, przy okazji odwiedzając okoliczne restauracje i punkty gastronomiczne. Poza sezonem zimowym wykorzystywane jest jako obiekt do jazdy na rolkach i udostępniane jest dla przedsiębiorców rozstawiających na jego płycie tzw. „dmuchańce” stanowiące atrakcyjną formę spędzenia czasu dla najmłodszych. W podobny sposób obiekt w sezonie letnim mógłby być użytkowany w Raciborzu.

– Atutem dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego jest przede wszystkim brak potrzeby dojazdu do innych miejscowości na lodowisko. Od lat upominają się o to również raciborzanie, którzy z powodu braku lodowiska w naszym mieście zmuszeni są do korzystania z obiektów np. w Pszowie, Krawarzu czy Opawie – tłumaczy raciborski magistrat.

Czytaj także: Lodowisko w Raciborzu powstanie w przyszłym roku

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here