W centrum Częstochowy stanął antysmogowy filtr

czestochowa
Fot. UM Częstochowa

W centralnym punkcie miasta ustawiono specjalny filtrator, który od kilku tygodni mierzy i oblicza ilość usuniętych zanieczyszczeń smogowych z przestrzeni miejskiej.

Na placu Biegańskiego w Częstochowie stoi specjalny filtrator antysmogowy. Od kilku tygodni testowo oczyszcza on powietrze w centrum miasta. Według badań prowadzonych przez hiszpański instytut badawczy IsGlobal Częstochowa jest na 46. miejscu w rankingu 858 europejskich miast z najwyższą śmiertelnością spowodowaną zanieczyszczeniem powietrza.

- reklama -

Pojawienie się urządzenia to efekt udziału Częstochowy w projekcie badawczym realizowanym przez Agencję Wspierania Ochrony Środowiska Sp. z o.o. Na mocy porozumienia w centralnym punkcie miasta bezpłatnie ustawiono specjalny filtrator, który od kilku tygodni mierzy i oblicza ilość usuniętych zanieczyszczeń smogowych z przestrzeni miejskiej. Lokalizację wybrano ze względu na duże natężenie emisji spalin. Efektem pomiarów ma być opracowanie analizy, która docelowo posłuży jako jeden z elementów poprawy jakości życia i zdrowia mieszkańców terenów zurbanizowanych.

– Postawiliśmy pierwsze z urządzeń, które ma dwojaką rolę. Po pierwsze ma pobrać i dostarczyć próbki do badania celem sprawdzenia struktury smogu w Częstochowie. Po drugie urządzenie ma pokazać mieszkańcom, że istnieje już nanotechnologia skutecznego wychwytywania niebezpiecznych cząstek smogowych. Niedługo minie badawczy okres dwóch tygodni, który założyliśmy na czas trwania eksperymentu. Podzielimy się wynikami wykonanymi w laboratorium Politechniki Warszawskiej i będziemy się starali stworzyć skuteczną strategię walki ze smogiem. Będzie się to objawiało opracowaniem odpowiedniej ilości systemów w najbardziej newralgicznych miejscach miasta – tłumaczył Sebastian Kluczyk z Biura Miejskiej Polityki Antysmogowej Agencji Wspierania Ochrony Środowiska w Poznaniu w rozmowie z czestochowskie24.pl.

– Według informacji zawartych na obudowie urządzenie jest w stanie „w ciągu godziny przefiltrować 1500 m³ powietrza, wychwytując metale ciężkie, spaliny komunikacyjne i smog, które mogłyby dostać się do płuc lub krwi, zagrażając życiu i zdrowiu”. Chociaż powietrze przy filtratorze jest wyraźnie czystsze, już kilkumetrowy dystans wystarczy, by znów poczuć spaliny. Optymalne rozmieszczenie tych urządzeń dla przyzwoitych efektów filtrowania wynosi ok. 25-30 m – pisze portal.

fot. UM Częstochowa
oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Z jednej strony śmieszny filtr a z drugiej strony miasto wydało zgodę na wycinkę lasu aniołowskiego dla dewelopera. Lewica która tu rządzi to najwięksi hipokryci.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj