Masz ogródek działkowy? Uważaj na złodziei!

dzialka ogrod wiosna
Fot. pixabay.com

Okres wzmożonej aktywności działkowiczów mogą wykorzystywać złodzieje i włamywacze szukający na działkach wartościowych przedmiotów.

Zbliżający się czas to okres wzmożonej aktywności nie tylko działkowiczów, którzy po zimowej przerwie robią porządki na działkach, ale również działkowych złodziei. – Mogą wykorzystać każdą okazję, aby skraść rzecz pozostawioną bez opieki przez pochłoniętych pracą działkowiczów. Mogą to być torebki, telefony, rowery i inne przedmioty takie jak kosiarki, narzędzia, a nawet rośliny posadzone na działce. Apelujemy o ostrożność! – ostrzega raciborska policja.

- reklama -

Nigdy nie należy zostawiać w altance przedmiotów wartościowych bez nadzoru, a na działkę nie zabierać dużych sum pieniędzy, kart płatniczych, biżuterii, cennych przedmiotów elektronicznych – Trzymaj przy sobie pieniądze, dokumenty, telefon komórkowy, a jeśli to nie jest możliwe – trzymaj cenne przedmioty w zamkniętej altance – apeluje policja. Radzi także, by postronnym osobom nie mówić, jaki sprzęt przechowujemy działce, a by wychodząc nawet na chwilę, zawsze zamykać altankę.

– Zwracaj uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych – czasem pytanie „Kogo pan szuka?” może skutecznie odstraszyć złodzieja. Powiadom policję o podejrzanie zachowujących się osobach, staraj się zapamiętać ich wygląd. Zapisz w sobie znanym miejscu numery fabryczne lub seryjne przedmiotów wartościowych – ułatwisz policji identyfikację w razie kradzieży – radzą policjanci. Cennych przedmiotów nie należy zostawiać także w samochodzie przed działką.

W altanie należy założyć solidne zamki, można pomyśleć o zamontowaniu dobrych, bezpiecznych drzwi, najlepiej, by były okute blachą, oraz okien z szybami antywłamaniowymi. A po sezonie wszelkie przedmioty i narzędzia ogrodnicze trzeba zabezpieczyć, by nie stały się łupem złodziei.

– Jeśli podejrzewasz, że doszło lub może dojść do przestępstwa, zadzwoń na policję: 997 lub 112 – to bezpłatne numery telefonów. Podziel się swoimi informacjami z dzielnicowym – jego dane znajdziesz na stronie internetowej lub w aplikacji na telefon komórkowy Moja Komenda. Aplikacja Moja Komenda jest bezpłatna – na telefony z systemem Android. Jest ułatwieniem kontaktów z dzielnicowym lub jednostką policji i nie służy do składania formalnych zawiadomień o przestępstwie, wykroczeniu, petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów – informuje policja.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here