Monstrancja z Medziugorie jak światłowód [ZDJĘCIA]

Masa monstrancji wynosi 55 kilogramów. Wielkość to 165 cm, bo taki mógł być wzrost Maryi, matki Jezusa Chrystusa. Kamienie były kupowane lub były ofiarowane. Podstawą konstrukcji jest szło kryształowe, takie jak w światłowodach

Kryształowa konstrukcja, eksponowana nazbyt mocnym światłem reflektorów, przykuwa wzrok: amorficzny przeźroczysty materiał, jego wielkość i sylwetka kobiety. Obecnie w tej szklanej monstrancji wystawione jest Ciało Chrystusa w postaci nieprzeciętnej wielkości hostii.

Od jakiegoś czasu na kazaniach podczas mszy świętej w kościele pw. NSPJ w Raciborzu pojawia się temat przystosowania starej sali katechetycznej na potrzeby kaplicy, kaplicy wieczystej adoracji. Prace są już na ukończeniu. Natomiast w kościele przy ołtarzu stoi monumentalna szklana monstrancja, która będzie wysłana do Medziugorie. Dlaczego tu stoi i po co będzie wysłana, nie zastanawiałem się.

- reklama -

Pomyślałem, że skoro jest tu przejazdem to dzieło sztuki, to wykonam kilka zdjęć i może coś się dowiem. Coś zostanie mi z tej objazdowej wystawy. Kryształowa konstrukcja, eksponowana nazbyt mocnym światłem reflektorów, przykuwa wzrok: amorficzny przeźroczysty materiał, jego wielkość i sylwetka kobiety. Niespotykana, jak dla mnie, forma monstrancji. Znacząco obiegająca formą od naczyń liturgicznych, jakie znałem do tej pory.

Obecnie w tej szklanej monstrancji wystawione jest Ciało Chrystusa w postaci nieprzeciętnej wielkości hostii.

Zdjęcia bez słowa opisu są trochę osierocone. Postanowiłem zdobyć jeszcze kilka informacji o eksponowanym dziele sztuki, jakim niewątpliwie była kryształowa konstrukcja z masą kamieni szlachetnych i drobinkami meteorytów. Interesowały mnie zwykłe informacje o wielkości, masie, technice tworzenia. Bynajmniej bez zamysłu kopiowania dzieła.

Tego samego wieczoru, kiedy robiłem zdjęcie, rozmawiałem z panem Mariuszem Drapikowskim z Gdańska, w którego pracowni artystycznej powstało dzieło. Moje pytania zostały uznane za standardowe. Masa monstrancji wynosi 55 kilogramów. Wielkość to 165 cm, bo taki mógł być wzrost Maryi, matki Jezusa Chrystusa. Kamienie były kupowane lub były ofiarowane. Podstawą konstrukcji jest szło kryształowe, takie jak w światłowodach.

Moja ciekawość została zaspokojona. Pan Mariusz Drapikowski nie zakończył swojego rzeczowego wywodu. Usłyszałem, że to wszystko, to są tylko piękne dodatki do tego, co jest najważniejsze. Modlitwa jest najważniejsza, modlitwa o pokój. Stowarzyszenia Comunita Regina della Pace z Radomia organizuje niezwykłe miejsca z misją apostolstwa modlitewnej adoracji Eucharystycznego Jezusa, czyli m.in. kaplice wiecznej adoracji, gdzie wykorzystano prace z Drapikowski Studio.

Materialnym znakiem duchowego dzieła stowarzyszenia są Światowe Centra Modlitwy o Pokój. Będzie ich 12. Do tej pory powstało osiem m.in. w Betlejem (Palestyna), Oziernoje (Kazachstan), Kibeho (Rwanda) i polskim Niepokalanowie. Będzie ich w sumie dwanaście, bo tyle gwiazd jest w koronie Maryi Królowej. W Raciborzu powstaje tzw. „Gwiazda z Płaszcza Maryi Królowej Pokoju”. Jest nią kaplica wiecznej adoracji w kościele pw. NSPJ w Raciborzu. Takich kaplic jest już w Polsce 50. W planie są kolejne. Wszystko jest opisane na stronie internetowej stowarzyszenia.

Prezentowana w kościele monstrancja jedzie do Medziugorie – miejsca objawień maryjnych. Jednak ona już tam była przez 8 lat. Obecnie peregrynacja po Polsce tej monstrancji trwa od 18 miesięcy i jest powiązane z dziełem stowarzyszenia. Cząstka Medziugorie zawitała do Raciborza i będzie tu do 18 marca 2021 r. włącznie.

Chciałem uzyskać informacje o tym, co fizyczne i materialne, a zostałem wtajemniczony w coś większego, co może było mówione na kazaniu, a mi uciekło.

Artur Wierzbicki

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj