Europa walczy z trzecią falą epidemii koronawirusa

koronawirus
Koronawirus we Włoszech. Fot. unsplash.com

W części Włoch wprowadzono zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu. W Portugalii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Litwie obostrzenia są stopniowo łagodzone.

Europejskie kraje zmagają się z trzecią falą epidemii koronawirusa. Mimo nowych mutacji i niskiego wskaźnika szczepień niektóre kraje łagodzą obostrzenia. W wielu jednak obowiązują lub dochodzą nowe restrykcje.

- reklama -

We Włoszech do 6 kwietnia w większości regionów, w tym w największych miastach, wychodzenie z domu dozwolone jest tylko w uzasadnionych przypadkach związanych z pracą, zdrowiem czy niezbędnymi zakupami. Dozwolone jest też spacerowanie w pobliżu miejsca zamieszkania i uprawianie sportu w pojedynkę. Opuszczając dom, trzeba mieć przy sobie zaświadczenie zawierające dane osobowe, trasę i cel wyjścia. Nauka odbywa się zdalnie. Działają tylko sklepy z niezbędnym asortymentem, zamknięte są zakłady fryzjerskie i obiekty sportowe, restauracje mogą prowadzić wyłącznie sprzedaż na wynos. W pozostałych regionach utrzymane zostają lżejsze restrykcje. Najłagodniejsze panują na Sardynii, gdzie otwarte są szkoły i działają restauracje.

We Francji obowiązuje najdłuższa w Europie godzina policyjna trwająca od godz. 18:00 do 6:00. Miejsce zamieszkania można wówczas opuszczać tylko z uzasadnionych, ważnych powodów. Należy mieć przy sobie zaświadczenie, w którym podaje się swoje dane i powód. Zamknięte są bary, restauracje, kina, teatry, muzea, siłownie i wyciągi narciarskie. Otwarte pozostają szkoły. Jeżeli jest to możliwe, istnieje obowiązek pracy z domu. W niektórych częściach kraju wprowadzane są też weekendowe lockdowny.

W Holandii do końca marca przedłużono obowiązującą tam między godz. 21:00 a 4:30 godzinę policyjną. Zamknięte są restauracje, placówki kultury, lokale rozrywkowe i większość sklepów. Zalecana jest praca zdalna. Stopniowo wznawiana jest praca szkół, do których od lutego chodzą najmłodsze dzieci. Od początku marca uczniowie szkół średnich i policealnych co najmniej raz w tygodniu uczestniczą w zajęciach stacjonarnych.

Na Węgrzech nie działają placówki handlowe i zakłady usługowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, gabinetów lekarskich, stacji benzynowych i poczty. Zamknięto przedszkola i szkoły podstawowe. Obowiązuje godzina policyjna od godz. 20:00 do 5:00.

W Czechach do 28 marca obowiązuje stan wyjątkowy. Szkoły i przedszkola pozostają zamknięte. Działają tylko sklepy z najpotrzebniejszymi towarami, restauracje serwują jedynie posiłki na wynos. Zamknięte są miejsca rozrywki, obiekty sportowe i placówki kultury. Bez uzasadnienia i odpowiedniej dokumentacji nie wolno podróżować po kraju.

Na Słowacji miejsce zamieszkania można opuszczać tylko w określonych sytuacjach. By pójść do pracy, uprawiać sport w otwartej przestrzeni, udać się do urzędu lub na pocztę, do banku czy biblioteki, trzeba mieć jednak negatywny wynik badania na obecność koronawirusa. Bez takiego zaświadczenia można wyjść tylko do najbliższego sklepu po niezbędne zakupy, do apteki, lekarza, punktu wykonywania testów czy do bliskich osób, jeżeli potrzebują pomocy. Wynik testu można też zastąpić zaświadczeniem potwierdzającym przebycie infekcji lub zaszczepienie przeciw COVID-19.

W Szwecji od początku marca ograniczono godziny otwarcia restauracji, zakazano serwowania alkoholu wieczorami i zmniejszono limit osób mogących przebywać równocześnie w sklepach. W miejscach publicznych może się spotykać maksymalnie osiem osób. Rząd tego kraju zmienił też swoją utrzymywaną od początku epidemii politykę opierającą się nie na twardych zakazach, ale na dobrowolnych zaleceniach i dopuścił możliwość wprowadzenia lockdownu, w tym zamknięcia sklepów i innych niepublicznych instytucji.

Inaczej wygląda sytuacja w Portugalii, gdzie ponownie otwarto placówki handlowe, a także kościoły. Do klas wrócili uczniowie szkół podstawowych, a zajęcia w gimnazjach i szkołach średnich mają zostać przywrócone 5 kwietnia. Placówki kultury mogą wznowić działalność w drugiej połowie kwietnia. W Niemczech lockdown został przedłużony do 28 marca, ale od początku miesiąca restrykcje są stopniowo łagodzone. Do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie szkół podstawowych, stopniowo wznawiana jest nauka w klasach w szkołach średnich. Otwarto zakłady fryzjerskie i niektóre zamknięte wcześniej sklepy. W Anglii do szkół wrócili uczniowie szkół podstawowych, po nich do nauki stacjonarnej stopniowo powracają starsze roczniki. Do klas wracają również uczniowie w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Stopniowo luzowane są też inne ograniczenia. W Walii zniesiono nakaz pozostawania w domach z wyjątkiem uzasadnionych powodów do wyjścia. Także na Litwie obostrzenia są stopniowo łagodzone. Od poniedziałku otwarto większość sklepów, muzea i galerie sztuki. Już wcześniej zezwolono na otwarcie zakładów fryzjerskich i bibliotek oraz wznowiono odprawianie mszy świętych z udziałem wiernych. Lokale gastronomiczne i obiekty sportowe pozostają zamknięte. Nauka w szkołach wciąż odbywa się zdalnie.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here