Czy można wybudować dom bez pozwolenia na budowę?

Dom

Mało kto nie marzy o wybudowaniu własnego domu, czyli znalezienie swojego miejsca na świecie. Jednakże wciąż rosnące koszty, a także szeroki zakres formalności skutecznie potrafią zniechęcić każdego, czemu trudno się dziwić. Co jednak istotne, istnieje rozwiązanie, które jest zarówno o wiele tańsze, jak i łatwe do zrealizowania. Nie czekaj i już teraz dowiedz się, czym są domy bez pozwolenia na budowę.

1. Cechy charakterystyczne domów bez pozwolenia.
2. Projekty spełniające wymagania.
3. Domy bez pozwolenia atrakcyjne wizualnie.
4. Co jeszcze warto wiedzieć?

- reklama -

Nikogo nie dziwi szerokie zainteresowanie, jakie w ostatnich latach wzbudzają projekty domów bez pozwolenia. Dzięki nim zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również czas i energię, które zabierają formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Co jednak istotne, domy te niekoniecznie sprawdzą się w każdym przypadku. Zanim więc skierujemy się w stronę tego rozwiązania, warto dowiedzieć się o nim wszystkiego, co najważniejsze…

Cechy charakterystyczne domów bez pozwolenia

Pojęcie budowy domu bez pozwolenia dla wielu osób może się wydawać sprawą czysto abstrakcyjną. Mimo to należy mieć świadomość, że jest to możliwe, jak i w pełni zgodne z obowiązującym prawem. Otóż budynki te nie mogą przekroczyć powierzchni 35 metrów kwadratowych, jak i muszą być pozbawione piętra. Co jednak istotne, znajdziemy wiele projektów, które wydawałoby się, iż są dwukondygnacyjne. Jest to jedynie złudzenie, gdyż wewnątrz znajduje się specjalna antresola, służąca jako dodatkowe pomieszczenie. Dzięki temu zyskujemy znacznie więcej miejsca, niż w rzeczywistości.

Projekty spełniające wymagania

W teorii domy bez pozwolenia na budowę mają służyć wypoczynkowi i rekreacji. Jednak, dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystanym w jakościowych projektach, domki te idealnie nadają się do całorocznego użytkowania. Musimy jedynie pamiętać, żeby były to budynki wolnostojące, parterowe, a także nie przekraczały wspomnianej powierzchni 35 metrów kwadratowych. Ponadto, jeśli działka, na której będzie budynek stawiany, ma powierzchnię do 500 metrów kwadratowych, możemy wybudować tylko jeden tego typu dom. Co więcej, nie zapominajmy o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który ściśle określa, między innymi, możliwą wysokość konstrukcji czy też typ dachu.

Domy bez pozwolenia atrakcyjne wizualnie

Mimo że domki bez pozwolenia na budowę są przeznaczenia letniskowego, nie oznacza to, że charakteryzują się monotonnością czy jednolitym stylem. Wręcz przeciwnie! Bardzo szybko zauważymy, że jakościowe projekty oferują nam zarówno domki nowoczesne, charakteryzujące się minimalizmem, jak i klasyczne, oparte na drewnianych elementach. Co więcej, sam materiał, z którego zostanie budynek wybudowany, będzie miał realny wpływ na nasz komfort – zwłaszcza podczas zmiennych warunków pogodowych. Słowem: wszystko zależy od nas (pod warunkiem, że wspomniany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie narzuci nam czegoś innego).

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kolejnym sposobem na oszczędność jest wybór gotowego projektu domu bez pozwolenia na budowę. Ominiemy koszty związane z pracą architekta, ale jednocześnie będziemy mieli możliwość nawet znacznej modyfikacji wybranego projektu. Dzieje się to podczas tak zwanej adaptacji projektu pod warunki panujące na naszej działce. Pamiętajmy, że oprócz wspomnianej powierzchni 35 m2, dom nie może być wyższy niż 4 metry, a jeśli znajdzie się w nim poddasze, to jedynie nieużytkowe.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here