Podstawowe informacje o ubezpieczeniu OC

Samochód

Każdy kierowca zna ubezpieczenie OC, ale tak naprawdę niewielu wie, jak dokładnie działa. W tym tekście opowiemy Ci szczegółowo o polisie OC i sprawimy, że zrozumiesz ten niezwykle przydatny sposób na ochronę Twojej sytuacji finansowej.

Masz auto? Musisz kupić OC

Polskie prawo jasno stanowi, że każdy kierowca, który jest właścicielem zarejestrowanego pojazdu mechanicznego, musi bezwzględnie wykupić ubezpieczenie OC. Obowiązek ten dotyczy pojazdów takich jak: samochody osobowe, samochody ciężarowe, motocykle, przyczepy i naczepy oraz maszyny rolnicze. Co do zasady ustawodawca nie przewidział odstępstwa od przepisów. Nie ma więc sytuacji, w której ktoś może poruszać się po drogach bez ważne polisy OC. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach komunikacyjnych: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/artykuly/0,1.html.

- reklama -

Za brak OC zapłacisz

Jest to związane z obowiązkowym charakterem tego ubezpieczenia. Zgodnie z przepisami brak ważnej polisy skutkuje nałożeniem na kierowcę grzywny, której wysokość jest zależna od poziomu minimalnej płacy oraz tego, jak długo dany pojazd nie był objęty ochroną. Im dłużej, tym większa grzywna do zapłaty. Stawki dla samochodów osobowych prezentują się w roku 2021 następująco:

• do 3 dni – 1120 zł,
• od 4 do 14 dni – 2800 zł,
• powyżej 14 dni – 5600 zł.

Spowodowałeś wypadek? OC Ci pomoże

Jeśli jesteś sprawcą wypadku lub kolizji drogowej, w której ucierpiały osoby trzecie (materialnie lub fizycznie) i obawiasz się finansowych konsekwencji tego zdarzenia, nie musisz się martwić. Ubezpieczyciel pokryje, z polisy, wszystkie koszty wynikające z wypłaty odszkodowań. Pamiętaj jednak, że towarzystwo ma prawo odmówić Ci pomocy i wyłączyć się od odpowiedzialności. Taka sytuacja może mieć miejsce, gry podczas wypadku będziesz pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Jeśli chcesz lepiej poznać wszystkie wyłączenia od odpowiedzialności, powinieneś przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Poproś swojego ubezpieczyciela o dostęp do tego dokumentu.

Kalkulacja składki jest skomplikowana

Każdemu ubezpieczycielowi zależy na skutecznym oszacowaniu ryzyka, jakie wiąże się z objęciem ochroną konkretnego kierowcy. Właśnie z tego powodu powstał specjalny algorytm, który pomaga w kalkulacji składki OC. System bierze pod uwagę różne informacje takie jak:

• wiek,
• doświadczenie za kierownicą,
• stan cywilny,
• dzietność,
• miejsce zamieszkania,
• rok produkcji pojazdu,
• pojemność silnika,
• marka i model,
• przebieg,
• historia ubezpieczeniowa.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC?

Obecnie, jeśli chodzi o zakup ubezpieczeń komunikacyjnych, nie ma atrakcyjniejszego miejsca niż Internet. Wszystko za sprawą ogólnodostępnych i całkowicie bezpłatnych porównywarek ubezpieczeniowych. Wystarczy tylko, że podasz kilka informacji o sobie oraz pojeździe, który ma zostać objęty ochroną, by po zaledwie chwili otrzymać dostęp do listy ofert od renomowanych ubezpieczycieli. Co ciekawe, wiele firm premiuje klientów, którzy zdecydowali się na zakup online poprzez podarowanie rabatu na polisy. Wybierz swoje OC na: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie OC jest bardzo przydatne na drodze, a jego składkę wylicza się na podstawie wielu zmiennych. Niezwykle ważne jest również to, że OC jest obowiązkowe. Za brak ważnej polisy czeka kara finansowa, której wysokość może dać w kość. Nie oszczędzaj więc, licząc, że akurat Tobie się uda i wykup ubezpieczenie OC już dzisiaj. W końcu gra toczy się o Twoje bezpieczeństwo.

/artykuł sponsorowany/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here